Spoločnosť

Uber je v strate niekoľko miliárd. Dôvodom sú vysoké odmeny

Zdroj: pixabay.com

NEW YORK  – Spoločnosť Uber podnikajúca v oblasti prepravy osôb prostredníctvom mobilnej aplikácie v druhom štvrťroku skončila v strate 5,24 mld. USD, ktorá je najväčšou kvartálnou stratou v jej histórii. Dôvodom boli vysoké odmeny v akciách po primárnej verejnej ponuke akcií. Firma uviedla, že v druhom kvartáli boli tieto odmeny a ďalšie výdavky v sume 3,9 mld. USD.

 

Strata Uberu na akciu vrátane týchto výdavkov bola vo výške 4,72 USD, ale tržby firmy stúpli o 14 percent na 3,17 mld. USD. Analytici očakávali stratu na akciu 2,03 USD pri tržbách 3,31 mld. USD. Analytici však zvyčajne nezohľadňujú jednorazové výdavky, ako sú náklady súvisiace s primárnou emisiou akcií.

Uber mal naďalej vysoké výdavky na marketing, ktoré medziročne stúpli o 71 percent na 1,22 mld. USD. Súťaž s takými konkurentmi, ako je firma Lyft, obmedzujú schopnosť Uberu dosiahnuť zisk. “Nepochybujem, že nakoniec toto podnikanie dosiahne vyrovnaný hospodársky výsledok a bude to ziskové podnikanie,” uviedol generálny riaditeľ Uberu Dara Khosrowshahi. Straty firmy budú podľa neho v tomto roku kulminovať a v nasledujúcich dvoch rokoch sa budú znižovať.