Domáce Kauzy Top

U exšéfa Štátnych hmotných rezerv Kičuru zasahuje NAKA

Zdroj: FB / Polícia SR

BRATISLAVA – (Petra Hollá/Rudolf Dac) U bývalého šéfa Štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru dnes od skorých ranných hodín zasahovali príslušníci  NAKA.

 

Informáciu priniesol Denníka N.  Dôvodom majú byť podozrenia z machinácií pri verejnom obstarávaní.

Podľa portálu Aktuality.sk NAKA zasahovala v Banskobystrickom kraji, ale aj u Kičurovho otca v Žilinskom kraji. Rudolfovi Kičurovi malo na účet prísť 200-tisíc eur. NAKA má preverovať, odkiaľ peniaze pochádzajú. Trestné stíhanie vo veci sa začalo už  23. marca. Stalo sa tak po tom, ako médiá upozornili na predražené nákupy zdravotníckych pomôcok v hodnote 3 milióny eur. Podozrenia sa týkali aj nehnuteľností Kičurovcov.

Informácie o konaní domových prehliadok potvrdila už aj polícia na sociálnej sieti. Ako informovali, “v rámci akcie “REZERVY” od rána vykonáva zaisťovacie úkony v Žilinskom a Banskobystrickom kraji v súvislosti s korupčnou trestnou činnosťou z prostredia Správy štátnych hmotných rezerv SR”. Bližšie informácie pre prebiehajúce vyšetrovanie nemôžu poskytnúť.

Podľa Denníka N mal už prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry vydať súhlas na zadržanie nielen Kajetána Kičuru, ale aj jeho otca. Nasledovať má rozhodovanie o tom, či bude voči nim vznesené obvinenie.

Kajetán Kičura zastával post šéfa Štátnych hmotných rezerv od roku 2012 po nástupe jednofarebnej vlády Smeru-SD. Predseda strany Robert Fico ho označil za svojho priateľa. Odvolaný bol po nástupe vlády Igora Matoviča. Podľa slov premiéra nevedel dostatočne vysvetliť predražené nákupy zdravotníckeho materiálu v čase nástupu epidémie koronavírusu. Matovič mal nájsť prázdny sklad – nemali v ňom byť žiadne rúška, respirátory, dezinfekcia či ochranné obleky a rukavice. V čase, kedy okolité krajiny hlásili už prvé prípady, hmotné rezervy len začali zásobovať sklad. Ochranné pomôcky objednali z dvoch malých firiem – Lacorp a A-testing, pričom druhá spomenutá vznikla iba v januári tohto roku. Kičura priznal, že krátko pred odvolaním z funkcie bol vypovedať na NAKA vo veci zmlúv na Správe štátnych hmotných rezerv. V súčasnosti inštitúciu vedie jej podpredsedníčka Lucia Gocníková.

Kičura okrem toho riešil aj iný problém – podľa medializovaných informácií si mal jeho 20-ročný syn krátko po tendri kúpiť dva byty v centre Bratislavy bez toho, aby si na ne zobral úver. Dokopy mali Kičuru byty vyjsť 200-tisíc eur. Viac sme písali TU.