Domáce Politika Top

Tvrdý odkaz Kaliňákovi priamo zo Smeru: Skončiť mal už minulý rok!

BRATISLAVA – Robert Kaliňák to nemá ľahké ani vo vlastnej strane. Europoslankyňa Monika Smolková (Smer-SD) sa po smrti novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martin Kušnírovej vyjadrila, že minister vnútra mal skončiť už minulý rok. Odísť by podľa nej mal aj policajný šéf Tibor Gašpar.

Informačná kancelária Európskeho parlamentu (IKEP) organizovala v pondelok v Košiciach seminár pre regionálnych novinárov. Najvážnejšou témou bola práve brutálna vražda mladej dvojice. K situácii na Slovensku, ktorá pobúrila celý svet, sa vyjadrili obaja prítomní europoslanci – Ivan Štefanec (KDH) a Monika Smolková.

Kaliňák a Gašpar by mali skončiť

Smolková sa netajila tým, že ju nepochopiteľná smrť mladých ľudí šokovala: „Tri dni som túto informáciu predýchávala. Som dlhoročnou členkou Smeru, ale netušila som, že sú také prepojenia s organizovaným zločinom. Som človek, ktorý sa snaží veriť dobrému, ale žiaľ nie vždy je to tak.“

Ivan Štefanec a Monika Smolková – Foto: FB / Európsky parlament – Informačná kancelária na Slovensku

Zároveň povedala, že už v minulom roku tvrdila, že minister vnútra Róbert Kaliňák by mal odstúpiť. „Alebo sa aspoň stiahnúť do úzadia, kým nebude vyšetrená kauza Bašternák. Teraz by už mal odstúpiť,“ hovorí a dodáva , že rekonštrukcia vlády je nevyhnutná: „Už bola pripravovaná, a vražda mladých ľudí ju len urýchli,“ myslí si.

Europoslankyňa by uvítala aj odchod policajného prezidenta Tibora Gašpara. Nepáči sa jej, že na verejnosti hovoril o veciach, ktoré nie sú overené, konkrétne, keď povedal, že vražda pravdepodobne súvisí s prácou Jána Kuciaka, čo vyvolalo vlnu emócií.

Štefanec bol ešte ostrejší

Jej kolega z europarlamentu Ivan Štefanec bol ešte ostrejší: „Minulý týždeň práve táto vražda novinára najviac rezonovala v Európskom parlamente. Moji kolegovia boli šokovaní najmä tým, že novinár Kuciak nahlásil polícii obavu o svoj živote, pretože sa mu vyhrážali a nič sa nedialo. Dokonca sa mu minister Kaliňák vysmial. To je neospravedlniteľné. Vyšetrovanie musí byť nezávislé, ale politická zodpovednosť je jasná. Majú ju Róbert Fico a Róbert Kaliňák.“

Už v najbližších dňoch, príde na Slovensko osemčlenná komisia z Európskeho parlamentu. „Nebude v nej slovenský člen a cieľom misie nie je suplovať vyšetrovanie, ale získať čo najviac informácii ohľadom čerpania eurofondov. Ak sa zistia pochybností, Slovensko o eurofondy môže prísť,“ hovorí Štefanec.

Budúci týždeň sa zároveň bude o aktuálnej situácii na Slovensku diskutovať v pléne Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Autor: mik, euractiv.sk, Foto: FB/Európsky parlament – Informačná kancelária na Slovensku