Politika Top Zahraničné

Tvrdé obvinenia na adresu Ruska: Plánovalo atentát na premiéra Čiernej Hory?!

MOSKVA – Nechceli prísť o vplyv a tak sa rozhodli ísť tvrdou cestou, ktorá však nevyšla. Rusko sa údajne minulý rok pokúsilo zinscenovať atentát na vtedajšieho premiéra Čiernej Hory Mila Djukanoviča.

Podľa zdrojov z prostredia britskej vlády chceli Rusi týmto spôsobom zabrániť vstupu krajiny do NATO. Ak by sa náhodou na celú akciu prišlo, bola vymyslená tak, aby to Rusi mohli zhodiť na nespratných nacionalistov.

Útok ruských nacionalistov

Už minulý rok v novembri sa špeciálny prokurátor vyjadril, že Djukanoviča plánovali zavraždiť práve „ruskí nacionalisti”, aby sa k moci dostala opozícia. Moskva obvinenia odmietla a samotná čiernohorská opozícia sa vyjadrila, že boli vymyslené a Djukanovič si takto chcel upevniť svoje postavenie s pomocou tajných služieb.

Portál Telegraph ale uvádza, že celý plán bol zmarený iba niekoľko hodín pred tým, ako sa Čierna Hora mala stať súčasťou NATO – 16. októbra. Podľa portálu Independent Rusko viackrát varovalo túto bývalú časť Juhoslávie, aby nevstupovala do NATO – ide totiž o strategický prístup k Jadranskému moru.

Akcia ruskej tajnej služby?

Podľa najnovších informácií mali dvaja ruskí príslušníci tajnej služby stráviť mesiace rekrutovaním srbských nacionalistov, ktorí mali zaútočiť na budovu parlamentu. V prestrojení za policajtov mali po tom, čo by boli oznámené výsledky volieb, spustiť paľbu do opozičného davu.

Vo vzniknutom chaose by sa ostatní konšpirátori mali dostať do parlamentu a zabiť premiéra. Ak by sa to podarilo, krajina sa mohla dostať aj dostavu občianskej vojny a to mohlo úplne zničiť nádeje na vstup do NATO a neskôr aj Európskej únie.

Zdroj: ph, independent.co.uk, Foto: SITA