Zahraničné Politika

Summit EÚ o vrcholných pozíciách môže trvať až do večera

Tusk prerušil summit EÚ, vedie bilaterálne rokovania s lídrami. Zdroj: TASR/AP

 BRUSEL – Mimoriadny summit EÚ zameraný na obsadenie kľúčových postov v štruktúrach Európskej únie môže “technicky” pokračovať celý deň. Uviedli to v pondelok ráno nemenované diplomatické zdroje z prostredia rokovaní premiérov a prezidentov v Bruseli.

 

Vedúci predstavitelia EÚ obnovili debaty o obsadení hlavných pozícií okolo ôsmej hodiny ráno s tým, že vôbec nie je isté, kedy tieto debaty ukončia.

Taliansky premiér Giuseppe Conte po príchode na druhé kolo rokovaní, ktoré nasleduje po nočnej prestávke, uviedol, že “zatiaľ neexistuje žiadna dohoda”, a spresnil, že je neisté, či sa lídrom k dohode o menách a pozíciách podarí dospieť.

V rovnakom tóne informoval aj týždenník Politico, keď s odvolaním sa na nemenovaného diplomata na svojom internetovom serveri uviedol, že počas noci nedošlo k zmene pozícií a summit môže “technicky pokračovať celý deň”. Predseda Európskej rady Donald Tusk prerušil nočné rokovania, aby pokračoval v sérii bilaterálnych rokovaní s jednotlivými lídrami členských krajín EÚ.

Politico naznačil, že najmä socialisti a liberáli držia svoje pozície a nedarí sa nájsť dostatočnú podporu pre doteraz navrhovaných kandidátov. Na úvod summitu bol v hre o post predsedu Európskej komisie (EK) Holanďan Frans Timmermans, čo bol výsledok nemecko-francúzskej dohody zo summitu G20 v Osake. Avšak táto “suši dohoda”, ako ju medzičasom nazvali médiá, narazila na nevôľu viacerých lídrov z tábora Európskej ľudovej strany (EPP) a proti Timmermansovi sa postavili aj krajiny Vyšehradskej štvorky (V4).

Výsledok dohôd z Osaky bol, že EPP sa vzdá predsedníctva Európskej komisie a odobrí na túto funkciu Timmermansa, pričom európski ľudovci získajú post predsedu Európskeho parlamentu (na prvý dvaapolročný mandát) pre Manfreda Webera a post vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku. Liberálom mala pripadnúť funkcia predsedu Európskej rady. Avšak už na úvod summitu chorvátsky premiér Andrej Plenkovič z tábora EPP jasne naznačil, že väčšina lídrov zastupujúcich tento tábor si myslí, že ľudovci by sa nemali tak ľahko vzdávať kresla šéfa eurokomisie.

Neistota okolo výsledkov “nominačného summitu” pripúšťa aj možnosť druhého mimoriadneho zasadnutia Európskej rady na túto tému, pričom ako vhodný dátum sa uvádza 15. júl.