Domáce Spoločnosť

Turisti sa musia mať na pozore, Vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách trvá mierne lavínové nebezpečenstvo

Ilustračný obrázok. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, teda druhý stupeň. V Malej a Veľkej Fatre malé lavínové nebezpečenstvo, čo je prvý stupeň. Informovala o tom na svojej stránke Horská záchranná služba (HZS).

Hlavnú úlohu hrá sneh, ktorý napadol pred tromi dňami. Najviac ho pribudlo vo vysokých polohách Tatier. Vo Fatrách ho bolo menej aj pre to, že tam spočiatku väčšinou pršalo. Sneženie sprevádzala víchrica, to znamená, že sneh je uložený na záveterných východných, juhovýchodných a južných svahoch a žľaboch, kde je aj nebezpečenstvo koncentrované.

Sneh, ktorý padal bol vlhký, čo je dobré pre stabilitu snehovej pokrývky. Postupne však snehu pribúda a zároveň sa ochladzuje, v najvyšších polohách pod -10°C. Znamená to, že sa nový sneh horšie naväzuje na podklad. Horská záchranná služba upozorňuje aj na veľké nestabilné preveje vo vrcholových častiach žľabov. Vzhľadom na stále podpriemerné množstvo snehu sa veľké spontánne lavíny nepredpokladajú. Tendencia lavínového nebezpečenstva je zotrvalá.

Dnes ráno bolo na horách zamračené počasie so slabým snežením. Teploty vzduchu sa pohybovali od -13 do -1°C. Od nedele poobedia postupne sneží. Hranica sneženia už klesla na 400 metrov nad morom. Od stredy pribudlo ďalších 5 až 20 cm snehu. Ten je rozmiestnený veľmi nerovnomerne. Najviac ho je na východných, juhovýchodných a južných svahoch. Hrebene sú vyfúkané do ľadu. V polohách do 1800 m n.m. leží nový sneh na trávnatom alebo skalnom podloží, stará snehová pokrývka tu chýba.

Vo vyšších polohách nad 1800 metrov nad morom je celková výška snehu 40 až 100 cm. Sneh padal zväčša mokrý, no postupne s ochladením je čoraz suchší. Jeho charakter ale do výraznej miery ovplyvnil spomínaný vietor, ktorý ho ubil miestami do veľmi tvrdých, nosných dosiek. Najbližšie dni by sa situácia mala postupne zlepšovať a najviac nového snehu by malo pribudnúť v Západných a Vysokých Tatrách a Malej Fatre.