Domáce Spoločnosť

Turisti na Srí Lanke už nebudú platiť za víza. Pred cestou bude naďalej nutná registrácia

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Slováci už nebudú musieť na Srí Lanke platiť za víza. Skúšobné obdobie, počas ktorého odpustia poplatok za udelenie vstupného turistického víza, platí od začiatku augusta do 31. januára 2020. Výnimka sa vzťahuje na 48 krajín, platí aj pre občanov Slovenskej republiky. Na svojej internetovej stránke o tom informuje rezort diplomacie. „Srílanské imigračné orgány upozorňujú, že naďalej je potrebné registrovať sa pred cestou na Srí Lanku online prostredníctvom ETA formulára, čím sa cestujúci vyhnú zbytočnému čakaniu pri vstupe do krajiny,” informuje ministerstvo zahraničných vecí.

Ministerstvo však zároveň nedávno upozornilo na výskyt vírusu Dengue na Srí Lanke, ale aj v Bangladéši a Vietname. Vírus, ktorý prenášajú komáre, sa vyskytol na Srí Lanke v hlavnom meste Kolombo, ale aj v oblastiach Gampaha, Kalutara, Ratnapura a Galle na juhu a juhozápade krajiny. Úmrtia z vírusu na Srí Lanke ešte nezaznamenali.

Vírus Dengue spôsobuje horúčku Dengue a šíri sa uštipnutím nakazenými komármi najmä počas daždivého obdobia v tropických a subtropických krajinách. Proti vírusu neexistuje vakcína. Najlepšou ochranou je vyhýbanie sa možným zdrojom nákazy. Orgány Srí Lanky aj Bangladéša vyzývajú komunity v postihnutých oblastiach, aby udržiavali čistotu v záujme nešírenia nákazy. Ministerstvo zároveň apeluje na turistov, aby pred cestou do krajiny využili službu dobrovoľnej registrácie na stránke rezortu.