GPlus Regióny Top Vysoké Tatry

Turisti a lyžiari pozor. Na horách môže vyčíňať víchrica, jedna uväznila ľudí na Lomnickom štíte

Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

VYSOKÉ TATRY – Nepriaznivé počasie vie zmeniť plány behom sekundy. Presvedčili sa o tom aj turisti, ktorí navštívili Lomnický štít a Skalnaté pleso. Nečakaný silný vietor ich uväznil na druhom najvyššom vrchu Tatier, kde napokon 13 turistov muselo aj prenocovať. Pre nepriaznivú poveternostnú situáciu museli uzavrieť všetky vleky a lanovky. V súčasnosti sú na horách vydané výstrahy pred silným vetrom, ktorý v nárazoch môže dosiahnuť viac ako 130 kilometrov za hodinu. Obozretní by mali byť najmä tí, ktorí sa chystajú na lyžovačky cez jarné prázdniny. 

 

Víchrica, ktorej rýchlosť vetra v niektorých prípadoch dosahovala silu orkánu, prekvapila trinástich turistov, ktorí sa rozhodli navštíviť Lomnický štít. Medzi nimi bol aj Adrián Juríček a jeho priatelia, ktorí sa lanovkou dopravili až na najvyšší vrchol Lomnického Štítu. Napriek tomu, že výlet zvyčajne trvá niekoľko minút, im sa vplyvom víchrice predĺžil o niekoľko hodín. Podľa jeho slov skupinku, ktorá išla pred nimi, ešte lanovka odviezla dole, ale ich partiu už nie. “Povedali nám, že lanovka možno celý deň nepôjde. Nevedeli sme, kedy zídeme dole, či to bude zajtra, pozajtra,” povedal pre Správy RTVS.

Hovorca prevádzkovateľa lanoviek spoločnosti Tatry Mountain Resorts Marián Galajda priznal, že kvôli víchrici a nepriaznivému počasiu nocovalo v reštaurácii na Lomnickom štíte trinásť turistov, ktorí sa z vrchu dostali na Skalnaté pleso až včera – t.j. utorok 12. februára v ranných hodinách. V reštaurácii spali na karimatkách a v spacích vakoch. Predpoludním sa vietor na chvíľu ustálil a tak mohli zísť dole. Podľa Adriána Juríčka ich po tom, ako vyšli z lanovky na Skalnatom plese, čakal ratrák, ktorý ich zviezol do Tatranskej Lomnice. 

Podobná situácia bola aj na Skalnatom plese (pod Lomnickým štítom), kde rovnako pre nepriaznivé počasie uzavreli lanovky. Uviazlo tam ďalších 70 turistov, ktorých ale lanovkári postupne zviezli do Tatranskej Lomnice v snežných pásových vozidlách, ktoré slúžia na úpravu zjazdoviek. “Tieto situácie sú mimoriadne, sme na ne pripravení. Pre nás je absolútnou prioritou bezpečnosť našich návštevníkov,” povedal hovorca.

Pre zlé počasie muselo trinásť turistov prespať v reštaurácii na Lomničáku. Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

Lanovky boli zatvorené aj celý utorňajší deň, čo prekvapilo turistov. Podľa meteorológov sa na Lomnickom štíte nameral vietor v nárazoch rýchlosťou až 150 kilometrov za hodinu. Nejde však o najvyššiu nameranú rýchlosť vetra – tú namerali vo februári 2017, kedy vietor dosiahol rýchlosť až 220 kilometrov za hodinu. 

V súčasnosti sú všetky lanovky vychádzajúce z Tatranskej Lomnice otvorené, rovnako aj všetky zjazdovky. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na dnešný deň výstahu pred silným vetrom v okresoch Banská Bystrica, Brezno, Martin, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Žilina, Dolný Kubín, Tvrdošín a Námestovo. Vo všetkých okresoch môže vietor v nárazoch krátkodobo dosiahnuť silu až 135 kilometrov za hodinu.

Na víkend, kedy sa začínajú jarné prázdniny pre východné Slovensko, má silný vietor naďalej pretrvávať. V stredných polohách môže dosahovať rýchlosť 5 až 10 m/s  (18 až 36 kilometrov za hodinu) a vo vysokých až 15 m/s (55 kilometrov za hodinu). Čo sa týka počasia, tak meteorológovia predpokladajú, že v Tatrách bude polooblačno, v nižších a stredných polohách miestami zamračené s nízkou oblačnosťou alebo hmla, najmä zo severnej strany Tatier. Ojedinele slabé sneženie alebo mrholenie. Čo sa týka teplôt, tak v predhorí do výšky maximálne 1000 metrov nad morom predpovedajú až tri stupne, v stredných polohách do 1500 metrov nad morom 2 až -2 stupne Celzia a vo vysokých polohách do 2500 metrov nad morom -3 až -6 stupňov Celzia.