Zahraničné Politika

Tureckom podporované jednotky sú podozrivé z použitia munície s bielym fosforom

Na snímke z tureckej strany hraníc, dym stúpa počas pokračujúcich sporadických bojov medzi tureckými silami a kurdskými bojovníkmi v severosýrskom pohraničnom meste Ras al-Ajn v piatok 18. októbra 2019. Zdroj: TASR/AP

ANKARA/DAMASK/LONDÝN – Sýrski Kurdi podozrievajú turecké jednotky, že počas invázie v severnej Sýrii použili aj muníciu s bielym fosforom – chemickou látkou, ktorá môže zmrzačiť a zabíjať, keď príde do kontaktu s ľudským telom. Informoval o tom časopis Foreign Policy.

 

Fotografie – poskytnuté redakcii časopisu kurdským zdrojom a potvrdené nemenovaným predstaviteľom americkej administratívy – zachytávajú deti v pohraničnom meste Ras al-Ajn, ktoré majú na hrudi, tvári i končatinách chemické popáleniny korešpondujúce s následkami použitia bieleho fosforu.

Vedenie Sýrskej demokratickej rady (SDC) vyzvalo medzinárodné spoločenstvo, aby evakuovalo zranených civilistov.

Vo svojom liste vedenie SDC vysvetlilo, že “Turecko používa všetky druhy zbraní vrátane medzinárodne zakázaných a naše lekárske tímy nedokážu evakuovať civilistov”. V liste sa ako zakázaná zbraň uvádza munícia s obsahom bieleho fosforu.

Zatiaľ nie je jasné, či turecké jednotky a ich spojenci na severe Sýrie používajú biely fosfor proti civilistom úmyselne. Jeho vojenské použitie ako zbrane nie je zakázané, ale ako munícia pre zápalné zbrane je zakázaný v oblastiach, kde žijú civilisti.

Podozrenia o používaní bieleho fosforu sa objavili len pár hodín po tom, čo viceprezident USA Mike Pence oznámil, že Spojené štáty a Turecko sa dohodli na dočasnom prímerí v severnej Sýrii.

Munícia s obsahom bieleho fosforu sa používa v západných armádach na vytváranie dymových clôn, ktoré maskujú pohyb a polohu jednotiek, ale môže sa použiť aj v zápalných zbraniach. Keď exploduje plášť munície, chemická látka vo vnútri okamžite vytvorí hustý biely oblak. Keď táto chemikália príde do kontaktu s ľudským telom, horí, a to až po kosť.

Pri náletoch tureckých síl zahynuli najmenej piati civilisti

Najmenej piati civilisti prišli v piatok o život a 14 ďalších utrpelo zranenia pri náletoch tureckých síl v dedine ležiacej neďaleko pohraničného severosýrskeho mesta Ras al-Ajn, v ktorom aj napriek prímeriu uzavretému medzi Spojenými štátmi a Tureckom pokračujú boje. Informovalo o tom Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).

“Pri tureckých náletoch na dedinu Báb al-Chajr, východne od mesta Ras al-Ajn, bolo zabitých päť civilistov,” povedal šéf SOHR Rámí Abdal Rahmán, ktorého citovala agentúra AFP.

To, že Turecko porušuje uzavretú dohodu o päťdňovom prímerí, uviedol aj hovorca Kurdmi vedených Sýrskych demokratických síl (SDF) Mustafá Balí. Turecko svojimi náletmi podľa jeho slov mieri na pozície bojovníkov, dediny, v ktorých žijú civilisti, i na nemocnice.

Dohoda o prímerí bola ohlásená po štvrtkovom stretnutí amerického viceprezidenta Mikea Pencea s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom v Ankare. Turecko na základe dohody preruší svoju vojenskú operáciu na severe Sýrie, aby umožnilo kurdským silám stiahnuť sa v priebehu 120 hodín z oblasti tzv. bezpečnostnej zóny. Ak bude odsun, ktorý sa podľa Pencea už začal, zavŕšený, turecká operácia bude ukončená.