Zahraničné

Turecko žiada, aby krajiny prestali podporovať líbyjského vodcu Haftara

Chalífa Haftar - Zdroj: TASR/AP Photo/Ivan Sekretarev, File

ANKARA – Turecko v pondelok počas trojstranného rokovania s predstaviteľmi Líbye a Malty vyzvalo krajiny, aby “okamžite” prestali podporovať líbyjského poľného maršala Chalífu Haftara, uviedla agentúra AFP.      

“Je nevyhnutné, aby sa všetka pomoc a podpora poskytovaná pučistovi Haftarovi, ktorý je prekážkou v dosiahnutí líbyjského mieru, pokoja, bezpečia a územnej celistvosti, okamžite skončila,” povedal turecký minister obrany Hulusi Akar. “Haftarovi spojenci by mali prestať podporovať nereálny a nesprávny projekt,” dodal minister vnútra líbyjskej vlády národnej jednotky (GNA) Fathí Bašagha.

Od roku 2015 sú v Líbyi dve konkurenčné vlády: GNA s podporou OSN v Tripolise a druhá v meste Tobruk na východe krajiny, za ktorou stojí Haftar. Haftarove jednotky majú podporu Ruska, Francúzska, Egypta a Spojených arabských emirátov (SAE), zatiaľ čo vládu GNA podporuje OSN, Taliansko, Katar a Turecko.

Turecko od začiatku tohto roka zintenzívnilo vojenskú podporu vlády národnej jednoty, keď Haftar v apríli 2019 spustil vojenskú ofenzívu s cieľom dobyť hlavné mesto Tripolis. Vďaka podpore Turecka sa začiatkom júna tohto roku podarilo GNA opäť získať kontrolu nad Tripolisom i jeho predmestiami. V Líbyi vypukol chaos po povstaní v roku 2011, ktoré viedlo k pádu dlhoročného režimu líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Odvtedy prebieha medzi ozbrojenými skupinami v Líbyi boj o kontrolu nad krajinou.