Politika Top Zahraničné

Turecko môže chcieť od EÚ rušenie víz až po splnení podmienok

BERLÍN – Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier odmieta debatovať o uvoľnení vízového režimu medzi EÚ a Tureckom, kým na to nebudú splnené všetky predpoklady. Podľa jeho vyjadrenia pre denník Rheinische Post, ktoré dnes citovala agentúra DPA, sú podmienky vízovej liberalizácie “známe všetkým stranám” a Turecko sa zaviazalo, že podnikne nutné kroky, aby tieto podmienky splnilo.

“Avšak momentálne to tak ešte nie je a Turecko na tom ešte musí pracovať,” konštatoval Steinmeier.
Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu v rozhovore pre pondelňajšie vydanie nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung povedal, že Ankara nemôže zaručiť ďalšie plnenie marcovej dohody s EÚ o migrantoch, ak druhá strana neumožní tureckým občanom cestovanie bez víz najneskôr do októbra.

Európska komisia reagovala vyhlásením, podľa ktorého sa hrozbami Ankary nenechá ovplyvniť a naďalej trvá na splnení stanovených 72 podmienok. Ich súčasťou je napríklad reforma tureckých protiteroristických zákonov.
Steinmeier zdôraznil, že prístupové rokovania medzi EÚ a Tureckom nesmú byť prerušené, pretože “oklieštenie stykov je ten najhorší mysliteľný politický prostriedok”. Na druhej strane priznal, že prípadné obnovenie trestu smrti v Turecku by “nebolo zlučiteľné s európskymi hodnotami”.

Napätie medzi Ankarou a Berlínom sa vyostrilo po pokuse o vojenský prevrat v Turecku, z ktorého tamojšia vláda obviňuje islamského duchovného Fethullaha Gülena žijúceho v USA. Ankara požaduje od Spojených štátov jeho vydanie a od Berlína zasa extradíciu údajných priaznivcov tohto duchovného.