Zahraničné Politika Top

Turecko chce zatýkať nemeckých dovolenkárov. Berlín je pobúrený

Erdoganova vláda stále viac zasahuje do slobody prejavu v Turecku. (SITA/AP)

BERLÍN/BRATISLAVA – Turecký minister vnútra Süleyman Soylu pobúril nemeckých politikov aj verejnosť. Vo vyhlásení varoval, že turistov z tejto krajiny, ktorí sú považovaní za nepriateľov vlády, hneď po príchode do krajiny zadržia. Berlín Ankaru za tento výrok ostro kritizuje.

Turecký minister vnútra zverejnil svoj plán počas prejavu v Ankare pred členmi vládnucej strany AKP. 

“Existujú ľudia, ktorí sa v Európe alebo v Nemecku zúčastňujú na zhromaždeniach teroristickej organizácie a potom cestujú na dovolenku do Antalye, Bodrumu alebo Mugly,” povedal podľa Berliner Tagesspiegel minister počas prejavu. 

Mal tým na mysli nemeckých občanov tureckého pôvodu, ktorí sa zúčastňujú protestov proti tureckej vláde a ktorí sú podporovateľmi zakázanej kurdskej strany PKK. “Kvôli nim sme zaviedli opatrenia. Tí môžu pokojne prísť, potom budú pri príchode hneď na letisku zatknutí,” dodal Süleyman Soylu.

Turecko chce nemeckých turistov zatýkať už hneď na letisku. (ilustračné foto: pixabay)

Vyhlásenie, že nemeckí turisti, ktorí sú kritickí voči tureckej vláde, budú pri pricestovaní zatknutí, vyvolalo u nemeckých politikov pobúrenie.

Podpredseda parlamentnej frakcie Únie (CDU/CSU) Thorsten Frei pre Stuttgarter Zeitung povedal, že je “neakceptovateľné, keď Turecko sleduje v Nemecku spravodajskými prostriedkami aj nemeckých občanov a chce obmedziť ich občianske slobody v Nemecku”.

Predstaviteľ Strany zelených Cem Özdemir denníku povedal: “Ústretová politika spolkovej vlády k Erdoganovi zlyhala.”

Hovorca pre vnútornú politiku strany FDP Konstantin Kuhle zas reagoval slovami: “Oznámenie tureckého ministra vnútra je nedôstojné vo vzťahu medzi dvoma členskými štátmi NATO a Rady Európy.”

Reakcia deň po tom: Na vine sú médiá

Deň po výhražnom prejave sa prihlásilo ku slovu turecké ministerstvo zahraničia. Z vyjadrení ministra vnútra obvinilo médiá. Informácie boli “neopodstatnené” a “vytrhnuté z kontextu”.  “Turecko bude turistov z Nemecka a ďalších krajín aj naďalej vítať s tradičnou tureckou pohostinnosťou,” uvádza sa vo vyhlásení.

Sloboda prejavu je stále viac obmedzovaná

Na slová ministra nahnevane reagovala aj turecká komunita v Nemecku: “So znepokojením sledujeme, že sloboda slova je stále viac obmedzovaná,” povedal jej predseda Gökay Sofuoglu pre Stuttgarter Zeitung. Nesmieme však zabúdať, že súčasný vývoj sa odohráva “v kontexte blížiacich sa komunálnych volieb v Turecku”.

Nemecká vláda už v októbri varovala cestujúcich do Turecka, že “výroky, ktoré sú podľa nemeckého právneho chápania kryté slobodou prejavu, môžu viesť v Turecku k trestnému konaniu”.

Turecko má už dlho zlý vzťah k slobodným médiám. Po pokuse o prevrat v roku 2016 uzavrel prezident Recep Tayyip Erdogan dekrétom mnoho mediálnych domov. Mnoho novinárov sedí stále vo väzbe. V rebríčku slobody médií organizácie Reportéri bez hraníc sa Turecko nachádza na 157. mieste zo 180.

V súčasnosti je tiež v Turecku zadržaných niekoľko nemeckých občanov. “Zatknutia a trestné stíhania často nasledovali v súvislosti s kritickými vyjadreniami na sociálnych sieťach,” napísalo ministersvo zahraničia.