Politika Zahraničné

Turecká volebná komisia odmietla prepočítať všetky hlasy vo voľbách v Istanbule

Turecká ústredná volebná komisia odmietla žiadosť vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Zdroj: SITA/AP

ANKARA – Turecká ústredná volebná komisia odmietla žiadosť vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana o úplné prepočítanie hlasov vo voľbách starostu mesta Istanbul. V utorok o tom informovala tlačová agentúra AP.

 

Člen najvyššej volebnej komisie Recep Özel v utorok ráno však tiež oznámil, že komisia povolila prepočítanie hlasov z 51 volebných urien v meste. Komisia musí ešte rozhodnúť o žiadosti zopakovať hlasovanie v jednom istanbulskom obvode.

Erdoganova strana utrpela veľkú čiastočnú porážku v tureckých komunálnych voľbách, ktoré sa konali 31. marca. Opoziční kandidáti totiž zvíťazili v tureckom hlavnom meste Ankara a vytlačili Erdoganovu stranu aj v najľudnatejšom meste krajiny, v Istanbule.

Vládnuca strana požiadala o prepočítanie odovzdaných hlasov a argumentovala tým, že voľby boli poznamenané nezrovnalosťami. Opozícia toto tvrdenie odsúdila ako trik na dosiahnutie opakovania komunálnych volieb.

Hoci AKP získala spolu so svojím koaličným partnerom v komunálnych voľbách celkovo viac ako 50 percent hlasov, porážka jej kandidátov na post starostov v hlavnom meste, ako aj ekonomickom centre krajiny Istanbule, pre ňu predstavuje zásadný neúspech.

Komunálne voľby v Turecku boli vnímané ako test podpory Erdoganovi v situácii, keď štát s 81 miliónmi obyvateľov čelí hospodárskej recesii s dvojcifernou infláciou, rastúcim cenám potravín a vysokej miere nezamestnanosti.

Erdogan a AKP zvíťazili v každých voľbách od roku 2002, keď sa táto strana dostala k moci. Podľa analytikov súvisí výsledok komunálnych volieb z 31. marca práve s ekonomickou stagnáciou Turecka.