Politika Spoločnosť Zahraničné

Tuniskú blogerku odsúdili na šesť mesiacov väzenia za príspevok imitujúci Korán

Zdroj: TASR / AP

TUNIS – Tuniskú blogerku odsúdili na šesť mesiacov väzenia za zdieľanie satirického a osvetového príspevku o pandémii koronavírusu, ktorý imitoval Korán. Informovala o tom v utorok na svojej webovej stránke stanica BBC.

 

Emnu Šarkíovú (27) za takzvanú “Koronovú súru” odsúdili za urážku náboženstva a za podnecovanie nenávisti. Okrem väzenského trestu jej vymerali aj pokutu vo výške 2000 tuniských dinárov (626 eur).

Satirický príspevok, ktorý blogerka zdieľala na Facebooku, vyzýval ľudí, aby dodržiavali vedecky podložené opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu. Napodobňoval pritom verše z Koránu, posvätnej knihy moslimov.

Príspevok bol zverejnený počas moslimského pôstneho mesiaca ramadán, keď v Tunisku platili prísne obmedzenia v oblasti pohybu osôb. Obrázok údajne vytvoril a zverejnil istý alžírsky ateista, ktorý žije vo Francúzsku.

Príspevok podľa BBC vyvolal na internete veľký rozruch. Viacerí užívatelia ho označili za pohoršujúci a žiadali, aby bola blogerka potrestaná. Iní sa Šarkíovej zastávali.

Blogerka, ktorá zatiaľ nie je vo väzbe, má desať dní na podanie odvolania. Avizovala, že sa proti “nelogickému” verdiktu určite odvolá.

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International už v máji žiadala tuniské úrady, aby trestné stíhanie blogerky zastavili.