Top Zahraničné

Tsipras si na bruselskej pôde vyslúžil potlesk, ale aj kritiku

BRUSEL – Dnešné vystúpenie gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa na pôde Európskeho parlamentu (EP) vyvolalo priaznivé i kritické ohlasy lídrov jednotlivých politických skupín.

Tsipras sa v 12-minútovom prejave snažil ubezpečiť europoslancov, že jeho vláda do konca týždňa predloží rozsiahly plán reforiem v snahe dosiahnuť dohodu o finančnej pomoci. Táto dohoda by mala jeho krajine pomôcť udržať sa v eurozóne. Grécky premiér si vyslúžil potlesk značnej časti poslancov po tom, ako vyhlásil, že reformy a nové návrhy Atén neprinesú ďalšiu záťaž daňovým poplatníkom z krajín eurozóny.

Po jeho prejave nasledovali vystúpenia lídrov politických skupín v EP, pričom niektorí euroskeptici privítali Tsiprasa transparentmi s nápisom “Oxi”. Ide o reakciu na grécke “nie” v nedeľňajšom referende, v ktorom voliči odmietli dávnejšie navrhované podmienky medzinárodných veriteľov.

Nemecký poslanec a líder frakcie Európskej ľudovej strany (EĽS) Manfred Weber bol po svojom prejave vypískaný. Šéf najväčšej politickej skupiny v EP totiž kritizoval zlyhanie súčasnej gréckej vlády, ktorá ani päť mesiacov po voľbách nestihla predložiť hodnoverné reformy. Weber obvinil Tsiprasa, že zavádza gréckych voličov, podkopáva dôveru v Európu a uráža iných lídrov krajín EÚ.

“Máte mnoho potlesku od extrémnej ľavice a od extrémnej pravice. Tlieskajú vám extrémisti Európy,” konštatoval Weber.

Naopak, bývalý belgický premiér a šéf liberálov a demokratov v EP (ALDE) Guy Verhofstadt zožal potlesk, keď Tsiprasa vyzval na dodržiavanie sľubov ohľadom odstraňovania privilégií, ktoré “škrtia” grécku ekonomiku. Líder ALDE pripomenul, že ide o opatrenia v podobe privatizácie bánk, liberalizácie prístupu k niektorým povolaniam alebo odstránenie osobitného režimu pre magnátov lodiarskeho priemyslu, armádu a cirkev.

“Voľba, ktorú musíte urobiť, je jednoduchá. Ako sa chcete zapísať do histórie? Ako volebný omyl, ktorý viedol k ďalšiemu ochudobneniu ľudí, alebo ako pravý revolučný reformátor?” pýtal sa ho Verhofstafdt. Tsiprasovi pripomenul, že drvivá väčšina Grékov chce zostať v eurozóne.