Bánovce nad Bebravou Prievidza Regióny Trenčín

Trvalý dážď dvíha hladiny riek a potokov v okresoch Prievidza a Bánovce

Zdroj: FB / Prezídium hasičského a záchranného zboru

PRIEVIDZA/BÁNOVCE NAD BEBRAVOU- Pretrvávajúci dážď v utorok dvíha hladiny riek a potokov v okresoch Prievidza a Bánovce nad Bebravou. V Prievidzi zatopila Handlovka cesty pod mostami na sídlisku Píly. V okrese Bánovce nad Bebravou situáciu monitorujú.

 

“Odbor krízového riadenia Okresného úradu v Bánovciach nad Bebravou monitoruje situáciu v celom okrese. Zatiaľ je situácia pokojná,” povedal pre TASR prednosta bánovského okresného úradu Michal Kapuš. Situáciu v Prievidzskom okrese rovnako monitoruje Odbor krízového riadenia Okresného úradu Prievidza. “Zatiaľ platia len výstrahy, nemáme vyhlásený druhý alebo tretí stupeň povodňovej aktivity. Monitorujeme minimálne Tužinu, Prievidzu, Poluvsie a Nitrianske Rudno. Zatiaľ starostovia monitorujú stav,” uviedol pre TASR vedúci odboru krízového riadenia Dušan Krovina.

So starostami je odbor podľa neho v spojení, každý čaká, či budú hladiny tokov stúpať. “Ak by stúpali, máme minimálne dve obce, kde by teoreticky mohol byť vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity,” spresnil. Slovenský hydrometeorologický ústav podľa Krovinu eviduje aj prognózu na pokles hladín vzhľadom na to, že by trvalý dážď mal trochu poľaviť.  V Nitrianskom Rudne zabezpečovali zamestnanci obecného úradu spolu s miestnymi hasičmi priechodnosť tokov, informoval starosta Róbert Štrbák.

Hladiny vodných tokov prudko stúpajú. Zdroj: SHMÚ

Výstraha až do popoludnia

V Handlovej situáciu monitorujú najmä na prítokoch Handlovky. Primátorka Silvia Grúberová preto zvolala na základe výstrahy pred povodňami z trvalého dažďa užší krízový štáb. “Zamestnanci mesta priebežne vykonávajú obhliadku tokov. Hladina tokov Čizmár, Pstruhársky potok a Mlynský potok je zvýšená, a tam, kde je to možné, sa pracuje na odstraňovaní nečistôt a priebežne sa odstraňujú ďalšie prekážky,” priblížila hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.

Tok rieky Handlovky je podľa nej zatiaľ v primeranej výške a nehrozí jeho vybreženie. “V prípade, že by obyvatelia zaznamenali extrémne zvýšenie tokov, môžu kontaktovať hliadku mestskej polície,” dodala. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre okresy Prievidza a Bánovce nad Bebravou výstrahu tretieho stupňa pred povodňami z trvalého dažďa. Výstraha platí do 15.00 h.