Politika Top Zahraničné

Trumpovi spolupracovníci prehovorili. Prezradili, ako šialene sa správa za zatvorenými dverami

Donald Trump sa často bezdôvodne rozzúri. Zdroj: SITA/AP

WASHINGTON – O americkom prezidentovi Donaldovi Trumpovi je známe, že sa správa nevypočítateľne. Jeho rozhodnutia sú niekedy náhle a nečakané. Ale to, čo o ňom prezradili ľudia z jeho najbližšieho okolia, stojí za zamyslenie. Natíska sa otázka: Ako môže takýto človek viesť jednu z najsilnejších krajín sveta?

 

Donald Trump už mnohokrát vyvolal údiv a zdesenie svojimi činmi a vyjadreniami. Mnohí nad nimi len neveriacky krútili hlavou. Už od jeho nástupu do funkcie prezidenta sa médiá pomerne často zamýšľali nad jeho fyzickým a psychickým zdravím. 

Teraz však pre Business Insider prehovorili najbližší dôverníci amerického prezidenta a načrtli veľmi nelichotivý obraz o jeho duševnom stave. V posledných dňoch opäť ukázal, aký môže byť nevypočítateľný.

Tvrdohlavý a neschopný si pripustiť vlastné chyby

“Jeho nálada kolíše z minúty na minútu kvôli nejakému titulku alebo tweetu. A zrazu je celý jeho časový plán akoby vyhodený z okna, pretože kompletne zošalie,” povedal novinám bývalý zamestnanec Bieleho domu.

Jeho poradcovia už vraj nevedia, čo majú robiť. Predovšetkým sa desia jeho neskutočnej tvrdohlavosti. V posledných dňoch napríklad trávil Trump čas tým, že obhajoval svoje nepravdivé výroky o hurikáne Dorian, ktorý mal podľa neho zasiahnuť aj Alabamu. Nebol schopný pripustiť, že sa mýlil. Len minulý piatok večer zverejnil 15 statusov na Twitteri ako aj päť máp Alabamy a hurikánu, aby dokázal, že má pravdu. Vrcholom bolo, keď novinárom ukázal mapu s hurikánom, ktorá bola dodatočne upravené fixkou tak, aby jeho trasa smerovala nad Alabamu. A to aj napriek tomu, že jeho výroky predtým korigovala národná meteorologická služba.

Trump ukázal novinárom mapu, na ktorej je vidieť úpravu fixkou. Zdroj: SITA/AP

Ohrozuje národnú bezpečnosť

“Ľudia sú už zvyknutí na to, že prezident hovorí veci, ktoré nie sú pravdivé, ale táto vec s Alabamou je niečo iné,” povedal iný zdroj z blízkeho okolia prezidenta. “V tomto prípade prezident šíril nepravdivé informácie o národnej bezpečnosti.”

Okrem toho Trump zaútočil na niektorých svojich úhlavných nepriateľov, medzi nimi napríklad na bývalého šéfa FBI Jamesa Comeyho, herečku Debru Messingovú (zo seriálu Will a Grace) alebo na tvz. “Lamestream Media”, ako Trump označuje médiá, ktoré ho kritizujú. 

Je ako býk, ktorý vidí červenú farbu

“Jeho stav sa stále zhoršuje,” povedal jeden republikán pre Business Insider. Jeho výbuchy na verejnosti však majú byť zanedbateľné v porovnaní s tým, čo sa má diať za zatvorenými dverami. “Je ako býk, ktorý vidí červenú farbu,” vysvetľuje istá osoba, ktorá pracovala na právnom oddelení Bieleho domu počas vyšetrovania údajného vplyvu Ruska na prezidentské voľby.

Ľudia z Trumpovho tímu si myslia, že dôvodom jeho neobvyklého správania je jeho frustrácia z neúspechov a škandálov spolu so stresom z nadchádzajúceho predvolebného boja v roku 2020, ako aj zo súčasnej hospodárskej situácie v USA. Podľa Business Insider sa Biely dom k výpovediam spolupracovníkov Trumpa nevyjadril.

Donald Trump si nevie priznať vlastné chyby. Zdroj: SITA/AP