Zahraničné Politika Top

Trumpove nominácie majú jastrabí rukopis, vzťahy s Ruskom ochladnú

BRATISLAVA – Vzťahy s Ruskom budú v prvých mesiacoch novej administratívy Donalda Trumpa naznačovať mierne oteplenie, ale riaditeľ Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku (SSPI) Jaroslav Naď očakáva, že tak, ako to bolo aj v prípade prezidentov Georga Busha mladšieho a Baracka Obamu, sa čoskoro dostanú do štandardnej polohy vzájomnej nedôvery a chladu.

„Prezident Putin potrebuje pre svoju vnútornú politiku vytváranie pocitu nepriateľstva Západu voči Rusku a príliš dobre vzťahy by mu nevyhovovali,“ uviedol Naď. Osobne neočakáva zásadne zmeny tak v zahraničnej, ako aj v obrannej a bezpečnostnej politike USA.

„Takmer všetky nominácie na dôležité posty ukazujú skôr silný republikánsky, až takpovediac jastrabí, rukopis, ktorý sa vyznačuje výrazným proobranným charakterom a posilňovaním pozície USA vo svete,“ skonštatoval Naď s tým, že výnimkou je nominácia Rexa Tillersona, kandidáta na ministra zahraničných veci USA, ktorý má nielen blízke vzťahy s Putinom, ale objavili sa dokonca informácie, že má na Bahamách založenú americko-ruskú spoločnosť obchodujúcu s ropou. „Táto nominácia je nielen pre demokratov, ale dokonca aj pre časť republikánov neprijateľná a môže skončiť neúspechom pri hlasovaní v senáte. Ak k nej vôbec reálne aj dôjde,“ dodal šéf SSPI. Americkí republikáni majú k Moskve skôr negatívny postoj, Trump sa počas kampane obdivne vyjadril na adresu ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Budúci americký prezident Donald Trump sa v kampani vyjadril, že ak si štáty Sevoatlantickej aliancie neplnia svoj záväzok vynakladať dve percentá HDP na obranu, USA im v prípade núdze nemusí prísť pomôcť. Naď ale predpokladá, že Trump bude mať záujem na silnom NATO. „Aj vzhľadom na nomináciu bývalého generála Jamesa Mattisa na post ministra obrany očakávam silnejší hlas volajúci po adekvátnych obranných výdavkoch u európskych spojencov, čo je správne,“ skonštatoval Naď.

Riaditeľ slovenského inštitútu pre obrannú politiku ale tvrdí, že Európska únia nebude pre Trumpa obzvlášť dôležitým hráčom. „Preferovať bude určite bilaterálne vzťahy s jej členskými štátmi, najmä s Nemeckom, Veľkou Britániou a s Francúzskom. Po odchode Veľkej Británie z EÚ bude mať záujem o vysoko nadštandardné dohody medzi USA a EÚ,“ predpokladá Naď. Čo sa týka strednej Európy, Naď očakáva aj vzhľadom na rodinné vzťahy zvoleného prezidenta skôr pozitívne naladenie. Trumpova súčasná manželka Melania Trump pochádza zo Slovinska, jeho prvá manželka Ivana Trump, s ktorou má tri deti – Donalda, Erica, ale aj vplyvnú dcéru Ivanku Trump, je rodáčka z českého Zlína. O bývalej československej lyžiarke sa hovorí ako o možnej veľvyslankyni USA v Prahe.

Na nomináciu Rexa Tillersona reagoval už skôr aj šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák, podľa ktorého je Tillerson zaujímavá voľba, ktorá potvrdzuje pragmatický a biznisový prístup Trumpa. Lajčák tiež priznal, že Tillerson je známou persónou, ale nie v diplomatických kruhoch.

Nominácia Rexa Tillersona vzbudila rozruch, keďže tento rodený Texasan celú svoju profesionálnu kariéru spojil s ropným gigantom ExxonMobil, na ktorého čele stojí od roku 2006 a nemá nijaké skúsenosti ako diplomat alebo politik. Tillerson je známy blízkymi vzťahmi s Ruskom, kde už v 90. rokoch zastupoval záujmy Exxonu, ktorý ťaží ropu a hľadá nové náleziská vo viac ako 70 krajinách na všetkých kontinentoch a má ročný obrat okolo 300 miliárd dolárov. Kremeľ udelil Tillersonovi Rad priateľstva, vyznamenanie určené cudzincom. Tillerson je tiež odporcom západných sankcií uvalených na Rusko. Vplyvní republikánski senátori ako John McCain či Lindsey Graham už avizovali, že sa budú zaujímať o jeho úzke väzby na Moskvu.