Zahraničné Politika Top

Trumpova politika funguje. Takto vzrástli výdavky na zbrojenie po celom svete

Za éry Donalda Trumpa vzrástli v Európe výdaje na obranu. Zdroj: SITA / AP

MNÍCHOV – Globálne výdavky na zbrojenie sa zvyšujú – či už je to v Ázii, Severnej Amerike alebo v Európe. Je to aj dôsledok politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa. V jednom regióne výdavky na zbrojenie prekvapivo poklesli.

 

Svet sa naďalej výrazne vyzbrojuje. Vyplýva to zo správy „Munich Security Report“ vypracovanej Medzinárodným inštitútom pre strategické štúdie (IISS), ktorá bola zverejnená v rámci Mníchovskej bezpečnostnej konferencie (14.2. – 16.2.). Takmer vo všetkých regiónoch sveta sa v roku 2019 výdavky na zbrojenie zvýšili. Týka sa to Ázie, Severnej Ameriky, ale aj Európy. Iba na Blízkom východe a v severnej Afrike tieto výdavky mierne klesli, zatiaľ čo v Južnej Amerike stagnovali.

Vzostupný trend je najzreteľnejší v Severnej Amerike, kde vzrástli výdavky na obranu z 617 miliárd dolárov (570 miliárd eur) v roku 2018 na 675 miliárd dolárov (takmer 623 miliárd eur) v roku 2019. To predstavuje takmer 10-percentný nárast.

“Bolo to spôsobené opätovným nárastom výdavkom na obranu v USA, najmä za vlády Donalda Trumpa,” uviedla pre nemecké médiá Lucie Béraud-Sudreauová, ktorá sa v IISS zaoberá výskumom obranného priemyslu. “Americké výdavky opäť vzrástli po tom, ako počas niekoľkých rokov došlo k úsporám, ktoré boli vyvolané stiahnutím vojsk z vojny v Iraku a Afganistane,” povedala analytička.

Prehľad výdavkov na obranu v jednotlivých regiónoch v rokoch 2008-2019. Zdroj: IISS / Munich Security Report

Európske výdavky za éry Trumpa vzrástli

Aj Európa investovala do obrany viac financií. Výdavky vzrástli o štyri percentá – z 278 miliárd dolárov (256 miliárd eur) na 289 miliárd dolárov (266 miliárd eur). Treba poznamenať, že po rokoch poklesu výdavkov do roku 2014 počas vlády Baracka Obamu, počas éry Donalda Trumpa európske výdavky na obranu každoročne stúpali.

“Súvisí to s agresívnejším vystupovaním Ruska, ale aj s požiadavkou USA urobiť viac pre kolektívnu obranu,” povedala Béraud-Sudreauová. Úlohu však zohráva aj to, čo si uvedomila aj Európa, že USA sa viac venujú Ázii, ako v minulosti a sústreďujú sa na konkurenciu veľmocí s Čínou.

USA sa viac zameriavajú na konkurenciu veľmocí s Čínou. Na obrázku pochodujú čínski vojaci. Zdroj: TASR / AP

V Ázii tiež vzrástli výdavky

V samotnej Ázii vzrástli výdavky na obranu o päť percent – zo 403 miliárd (takmer 372 miliárd eur) na 423 miliárd dolárov (390 miliárd eur).

Podľa IISS pripadá 40 percent výdavkov ázijského zbrojenie na Čínu. Aj to dokazuje, ako sa Čína snaží stať sa vojenskou veľmocou, ktorá by v budúcnosti mohla dobehnúť USA.

V žiadnom regióne nevzrástli za posledných desať rokov výdavky na zbrojenie tak výrazne, ako tomu bolo v Ázii. Nedá sa to však pripísať len zvýšenému pocitu ohrozenia, alebo boju o moc v Ázii. “Je to spôsobené aj nárastom blahobytu v Ázii,” povedala analytička.

Nedostatok financií je podľa nej dôvodom, prečo výdavky na obranu v subsaharskej Afrike a Latinskej Amerike zostávajú na pomerne nízkej úrovni.

Mohlo by vás zaujímať