Zahraničné Politika Top

Trumpov poradca to povedal jasne. USA začali s opatreniami neskoro, mohlo byť menej obetí

Dr. Anthony Fauci, riaditeľ Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby, počas brífingu o koronavíruse v Bielom dome vo Washingtone 1. apríla 2020. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Riaditeľ amerického Národného inštitútu alergií a infekčných chorôb Anthony Fauci, ktorý je zároveň aj poradcom prezidenta USA Donalda Trumpa, priznal, že v prípade rýchlejšej reakcie by mohlo byť v Spojených štátoch amerických menej obetí koronavírusu.

 

Fauci uviedol, že USA zareagovali na nákazu neskoro. Podľa neho mohlo byť zachránených viac životov, keby sa verejné zariadenia zatvorili skôr, povedal v nedeľu pre CNN. Predtým denník New York Times v správe Trumpovi vyčítal, že zareagoval príliš neskoro, pretože sa spoliehal na svoj “pocit v bruchu” a neposlúchol rady svojich blízkych spolupracovníkov. Fauci, ktorý radí už šiestemu prezidentovi po sebe, pre CNN povedal, že na začiatku bolo cítiť veľký odpor proti opatreniam, ktoré by obmedzili verejný život. Prezidenta osobne ale nemenoval.

“Jasné, že by ste mohli logicky povedať, že ak čelíte pokračujúcemu procesu a začali by ste uplatňovať opatrenia skôr, tak by ste mohli zachrániť životy,” odpovedal Fauci. Reagoval tak na otázku novinára zo CNN. Ten sa zaujímal o to, čo by nastalo ak by boli nariadenia o odstupe medzi ľuďmi a odporúčanie, aby zostali doma, vyhlásené už na konci februára a či sa mohol znížiť počet úmrtí.  Trump s vyhlásením čakal až do 16. marca.

Rozhovor Athonyho Fauciho pre televíziu CNN.

“Viete, ako som povedal už veľakrát, my sa na to pozeráme čisto zo zdravotného hľadiska. Dávame odporúčania. Často sú uplatnená, ale niekedy nie,” odpovedal Fauci na otázku, prečo Trump nepočúval rady poradcov a čakal drahocenné tri týždne, kým sa konečne rozhodol nariadiť opatrenia na spomalenie šírenia koronavírusu.

Trump v nedeľu večer odsúdil článok v New York Times a označil ho za “Fake News”. Správa je “fejk, rovnako ako celý denník”, napísal na Twitteri. Poukázal pritom na to, že uvalil zákaz cestovania z Číny do USA oveľa skôr, ako to urobili iné krajiny. Tiež pripomenul rozhovor s Faucim, v ktorom hovoril, že USA “nemali na začiatku krízy žiadne korektné informácie”.

Okamžitá reakcia na Fauciho

Reakcia na Fauciho kritiku nenechala na seba dlho čakať. Politička z Kalifornie DeAnna Lorraineová vyzvala k jeho odvolaniu v príspevku s hashtagon #FireFauci (vyhodiť Fauciho). Trump neváhal a jej tvít zdieľal na svojom profile.

Biely dom však včera dementoval špekulácie o tom, že chce prezident Trump top virológa Anthonyho Fauciho vyhodiť zo svojho tímu. “Táraniny médií sú trápne – prezident Trump Dr. Fauciho nevyhodí,” vyhlásila v pondelok hovorkyňa Bieleho domu. Fauci má stále dôveru prezidenta a zostáva jeho poradcom.

Ešte nedávno malo USA “len” tisíce nakazených koronavírusom. Za mesiac tento počet vzrástol na 570-tisíc. Iba v samotnom štáte New York zomrelo na nákazu už vyše 10-tisíc ľudí. Štát má celkovo okolo 19 miliónov obyvateľov, z toho 195 031 je infikovaných.

Mohlo by vás zaujímať