Politika Zahraničné

Trump zrušil na poslednú chvíľu návštevu Dánska. Krajinu to stálo viac ako pol milióna eur

Donald Trump - Zdroj: SITA/AP Photo/Alex Brandon

KODAŇ – Dánska polícia vyčíslila na štyri milióny korún (536.092 eur) náklady na plánovanú, ale v poslednej chvíli zrušenú štátnu návštevu amerického prezidenta Donalda Trumpa v tejto škandinávskej krajine. V pondelok o tom informovala agentúra DPA.

Vo výdavkoch sú zahrnuté finančné náhrady za zrušené dovolenky zamestnancov a za zrušené plánované ubytovanie, ako aj náklady na vybavenie a čas strávený plánovaním, uviedla dánska verejnoprávna rozhlasová a televízna stanica DR s odvolaním sa na dokumenty získané od dánskej štátnej polície, súvisiace s prípravami na Trumpovu návštevu.

Do tejto predbežnej kalkulácie neboli zahrnuté výdavky na dánsku tajnú službu PET, kráľovský palác a letisko v metropole Kodaň, dodala DR. Celkové náklady na štátnu návštevu boli odhadnuté na 33 miliónov dánskych korún (4,42 milióna eur).

Šéf Bieleho domu mal návštevu Dánska absolvovať v dňoch 2. a 3. septembra, ale len 12 dní pred príchodom ju nakoniec zrušil. Zrušenie nasledovalo po mimoriadne medializovaných výrokoch Trumpa, že má záujem o kúpu ostrova Grónsko, poloautonómneho dánskeho územia ležiacho v arktickej oblasti. Avšak poprední politici v Grónsku aj Dánsku, vrátane dánskej premiérky Mette Frederiksenovej, vyhlásili, že Grónsko nie je na predaj. Dánska kráľovná Margaréta II. nedávno vyhlásila, že pozvanie pre Trumpa stále platí.