Politika Zahraničné

Trump žiada od Južnej Kórei vyššie platby za ochranu pred Pchjongjangom

Donald Trump - Zdroj: SITA/AP Photo/Andrew Harnik

WASHINGTON – Južná Kórea podľa amerického prezidenta Donalda Trumpa už dávnejšie súhlasila, že bude platiť Spojeným štátom za ochranu pred Severnou Kóreou “podstatne viac” finančných prostriedkov. Teraz sa podľa Trumpa začali rozhovory o ďalšom navýšení platieb.

Trump vo svojom stredajšom tweete uviedol, že Spojené štáty boli po desaťročia “veľmi slabo platené”, avšak posledný rok zaplatila podľa neho Južná Kórea 900 miliónov amerických dolárov (v prepočte približne 805 miliónov eur).

Južná Kórea podpísala v marci so Spojenými štátmi dohodu o zvýšení platieb zo strany Soulu za rozmiestnenie amerických jednotiek na svojom území z 850 miliónov dolárov (v prepočte približne 759 miliónov eur) v roku 2018 na 924 miliónov (v prepočte približne 825 miliónov eur) v roku 2019. Biely dom na otázku v súvislosti s nezrovnalosťou medzi Trumpovým tweetom a uvedenými číslami reagoval, že situáciu preverí.

Trumpove finančné požiadavky vyvolali v Južnej Kórei obavy, že by Washington mohol stiahnuť časť z 28 500 amerických vojakov v krajine. Juhokórejské ministerstvo zahraničných vecí v stredu uviedlo, že rozhovory o zdielaní nákladov sa ešte oficiálne nezačali. Americkí a juhokórejskí predstavitelia však podľa ministerstva počas minulomesačnej návštevy Trumpovho poradcu pre národnú bezpečnosť Johna Boltona v Soule súhlasili, že nadchádzajúce rokovania sa budú viesť “rozumným a spravodlivým spôsobom”.