Politika Zahraničné

Trump vzdal v Kapitole poctu Bushovi staršiemu

Trump vzdal v Kapitole poctu Bushovi staršiemu. (TASR/AP)

WASHINGTON – Prezident USA Donald Trump s manželkou Melaniou si v pondelok večer vo Washingtone uctili pamiatku bývalého republikánskeho prezidenta Georgea H. W. Busha.

Obaja prišli do rotundy Kapitolu, kde je do stredy vystavená rakva s telom 41. amerického prezidenta, o 20.30 h miestneho času (utorok 02.30 h SEČ), informovala televízia CNN.

Trump s manželkou pri rakve zakrytej americkou vlajkou najprv ticho stáli. Následne Trump zasalutoval a Melania si položila pravú ruku na srdce. Po asi dvoch minútach rotundu Kapitolu opustili.

Trump bude v utorok podľa CNN kondolovať rodine Bushovcov, ktorí až do štátneho pohrebu vo Washingtone bývajú v rezidencii Blair House nachádzajúcej sa pri Bielom dome.

Agentúra AFP pripomenula, že Bush starší a Trump k sebe nikdy neprejavili veľké sympatie. Zosnulý prezident sa nechal počuť, že vo voľbách v roku 2016 nehlasoval za Trumpa, ktorý ho počas kampane kritizoval.

Na stredajšom štátnom pohrebe v Národnej katedrále vo Washingtone sa okrem Trumpa zúčastnia aj bývalí americkí prezidenti Barack Obama, George W. Bush, Bill Clinton a Jimmy Carter, ako aj niekdajšie prvé dámy s výnimkou Rosalynn Carterovej.

George Bush starší trpel Parkinsonovou chorobou a často ho trápili zápaly pľúc a ďalšie infekcie. Zomrel v piatok vo veku 94 rokov.