Politika Zahraničné

Trump vyhlásil, že jeho vzťahy s Kimom po neúspešnom samite ostávajú dobré

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že jeho vzťahy so severokórejským vodcom Kim Čong-unom zostávajú dobré, a to aj napriek neúspechu nedávneho summitu oboch lídrov vo Vietname. Informovala o tom agentúra AFP.

“Naše vzťahy… myslím si, že zostávajú dobré,” povedal Trump reportérom v Bielom dome po tom, ako sa na summite v Hanoji s Kim Čong-unom nedokázal dohodnúť na ukončení severokórejského jadrového programu výmenou za zmiernenie sankcií proti jeho režimu.

Štátne médiá v Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) medzitým prvýkrát priznali zlyhanie summitu v Hanoji, ktorý mal stavať na úspechu historicky prvého stretnutia lídrov USA a KĽDR v Singapure z minulého roka.

“Verejnosť doma aj v zahraničí… pociťuje ľútosť a viní Spojené štáty za neúspech summitu, ktorý sa skončil bez dohody,” uvádza sa v komentári, ktorý zverejnila severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA. Renomovaní experti z programov 38 North a Beyond Parallel v súvislosti s neúspechom hanojského summitu vyhlásili, že zaznamenali obnovenie aktivity v areáli severokórejského kozmodrómu Sohe.

V kozmodróme na severozápade KĽDR, ktorý sa využíval na vypúšťanie družíc a vývoj motorov pre balistické strely, neboli badateľné žiadne aktivity od vlaňajšieho augusta. Podľa odborníkov tam predtým — po júlovom summite amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una v Singapure — zlikvidovali a demontovali niektoré zariadenia. Trump na margo danej správy uviedol, že by bol “veľmi, veľmi sklamaný”, ak by sa ukázala byť pravdivou.

Summit Trump-Kim sa konal vo vietnamskej metropole Hanoj v dňoch 27. a 28. februára. Skončil sa predčasne bez dohody či dokonca spoločného vyhlásenia, pričom verzie USA a KĽDR o tom, prečo sa tak stalo, sa rozchádzajú.

Trump podľa vlastných slov rokovania opustil vo chvíli, keď Kim žiadal úplné zrušenie amerických sankcií uvalených na KĽDR. Severokórejský minister zahraničných vecí Ri Jong-ho však medzičasom toto Trumpovo tvrdenie poprel a uviedol, že Kim Čong-un žiadal čiastočné, nie úplné zrušenie sankcií výmenou za demontáž svojho najväčšieho jadrového zariadenia v Jongbjone za prítomnosti amerických expertov.

Obe strany však po summite zároveň opäť potvrdili svoj záväzok pokračovať vo vzájomnom dialógu. Trump tiež uviedol, že na summite došlo k pokroku, v čom sa odvolával na Kimov verbálny prísľub naďalej nepokračovať v jadrových a raketových skúškach.