Politika Top Zahraničné

Trump vracia úder: Takto sa pomstil novinárom zo CNN

NEW YORK – Novozvolený prezident USA Donald Trump včera na tlačovej konferencii v newyorskom mrakodrape Trump Tower slovne napadol reportéra televízie CNN, odmietol mu dať priestor na otázku a označil jeho mediálnu spoločnosť a tiež webovú stránku BuzzFeed za šíriteľov „nepravdivých správ”.

Reportér CNN Jim Acosta žiadal na tlačovej konferencii o možnosť položiť otázku Trumpovi, ktorý sa o deväť dní, 20. januára, ujme prezidentského úradu. Americký predstaviteľ uviedol, že najvyššie postavení pracovníci amerických tajných služieb minulý týždeň Trumpa informovali o nepodloženej správe, že Rusko o ňom zhromaždilo kompromitujúce materiály týkajúce sa jeho súkromia a financií. O prípade najprv informovala televízia CNN, a to v utorok 10. januára.

Trumpov odkaz novinárovi zo CNN

Internetové médium BuzzFeed neskôr zverejnilo aj súhrn obvinení z tejto správy. Jedno sa napríklad zaoberalo Trumpovým sexuálnym správaním v Rusku, ďalšie zasa jeho finančnými aktivitami a iné stretnutiami Trumpových spolupracovníkov s Rusmi počas volebnej kampane, ako uviedla tlačová agentúra DPA.

Súhrn obvinení je samostatným materiálom, teda nie je súčasťou tajnej správy, podľa ktorej je Rusko podozrivé z pokusov zasahovať do amerických prezidentských volieb v prospech Trumpa. Trump na dnešnej tlačovej konferencii povedal Acostovi: „Vaša mediálna organizácia je príšerná. Nedám vám priestor na otázku.” Acosta zareagoval: „Novozvolený pán prezident, to nie je primerané.”

Hanba, ktorej sa dopustili chorí ľudia

Trump na svojej prvej tlačovej konferencii od víťazstva vo voľbách z 8. novembra 2016 povedal novinárom, že spomínané nepodložené obvinenia „sa nikdy nemali dostať na verejnosť”.

Zverejnenie informácií je „hanbou” a dopustili sa ho „chorí ľudia”, dodal. Zdôraznil, že ak správu nechali uniknúť na verejnosť tajné služby, budú „mať na sebe obrovskú škvrnu”.

Poďakovanie médiám, ktoré vyjadrili pochybnosti

Americké médiá zdôrazňovali, že nedokážu overiť pravosť tvrdení a že spomínaná nepodložená správa obsahuje niektoré nesprávne informácie. Trump sa dnes poďakoval tým americkým médiám, ktoré vyjadrili pochybnosti o správe.

Na tlačovej konferencii mal Trump pôvodne predovšetkým vysvetliť, ako pôsobenie v prezidentskej funkcii oddelí od svojich rozsiahlych medzinárodných podnikateľských záujmov a aktivít, aby sa nedostal do konfliktu záujmov.

Kontrolu nad firmami prevezmú synovia

K tejto záležitosti povedal, že úplnú kontrolu nad jeho firmami, združenými v spoločnosti Trump Organization, prevezmú po jeho nástupe do Bieleho domu dvaja synovia Donald Trump ml. a Eric Trump. Okrem toho plánuje uložiť všetok svoj majetok z podnikania do fondu.

Tlačová konferencia sa konala práve v čase, keď Trumpom vybratý kandidát na amerického ministra zahraničných vecí Rex Tillerson podstupoval schvaľovací híring v senátnom výbore pre zahraničné vzťahy. Vysvetľoval postoje a budúcu zahraničnú politiku napríklad voči Rusku.

Foto: SITA