Politika Top Zahraničné

Trump v tom má jasno. Pomenoval, čo je nebezpečnejšie ako samotný koronavírus

Trump chce mať do Veľkej noci otvorené podniky. Zdroj: SITA / AP

WASHINGTON – Záchrana ľudí alebo americkej ekonomiky? Táto otázka je aktuálnym obrazom toho, čo sa v týchto dňoch v USA deje v boji so šíriacim sa koronavírusom. Prezident Donald Trump sa už rozhodol. A neberie – žiadne prekvapenie – ohľad na životy amerických občanov.

 

Po náročných rokovaniach Senát amerického Kongresu síce schválil stimulačný balík dvoch biliónov dolárov ako pomoc pre americké hospodárstvo, ale plošné zákazy vychádzania nezaviedol.

A aj keď štúdie dokázali, že v prípade nezavedenia tvrdých opatrení môžu zomrieť až 2,2 milióny Američanov, Trump už vidí “svetlo na konci tunela”. “Chcem, aby bola krajina otvorená do Veľkej noci…,” povedal. Podľa neho by boli nebezpečnejšie “tisíce samovrážd” v dôsledku recesie. V tom istom čase jeho viceprezident Mike Pence označil New York za vysoko rizikovú oblasť.

Trump v jednom príspevku na Twitteri napísal: “Naši ľudia sa chcú vrátiť do práce. Budú dodržiavať spoločenský odstup a všetko ostatné, a seniori budú pod ochranným a láskyplným dohľadom…”

Biden: Otvorenie podnikov na Veľkú noc by bolo katastrofou

Demokratický prezidentský kandidát Joe Biden ostro kritizoval Trumpove želanie znovu otvoriť podniky do Veľkej noci. Takýto krok by bol podľa neho katastrofou.

“Guvernéri približne 20 štátov požiadali obyvateľstvo, aby zostalo doma. Bolo by to katastrofáne pre našich ľudí a našu ekonomiku, ak by sme teraz ľudí poslali späť do práce,” uviedol Biden.

Joe Biden ostro kritizoval Trumpa. Zdroj: SITA / AP

Len teraz sa začínajú prejavovať výsledky toho, že ľudia držia medzi sebou odstup. Keby sa to zrušilo, prišla by ďalšia vlna infekcie. “Z dlhodobého hľadiska by to bolo oveľa ničivejšie.”

Situácia v krajine

V USA do stredy večera zaznamenali 1041 úmrtí na nákazu koronavírusom. V krajine evidujú 70-tisíc prípadov nákazy. Najhoršie je na tom New York, ktorý je epicentrom šírenia infekcie. Zdravotníci tam majú obavy, že pacienti tam preplnia nemocnice podobne ako v Taliansku a Španielsku.

Mohlo by vás zaujímať