Politika Zahraničné

Trump v prejave pred OSN: Ostro kritizoval Čínu, vyjadril sa aj k brexitu

Na snímke americký prezident Donald Trump počas prejavu na 47. valnom zhromaždení OSN v New Yorku 24. septembra 2019. Zdroj: TASR/AP

NEW YORK – Americký prezident Donald Trump sa vo svojom prejave v rámci Všeobecnej rozpravy 74. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN, ktoré sa koná v New Yorku, v utorok venoval domácej i zahraničnej politike, ako aj situácii vo svetovej ekonomike.

 

V úvode svojho prejavu naliehal na ľudí z celého sveta, aby boli hrdí na svoju vlasť a bojovali za zachovanie národnej suverenity. Uviedol, že USA sú “jednoznačne najmocnejším štátom sveta”. “Dúfajme, že túto silu nikdy nebudú musieť použiť,” dodal.

“Ak chcete slobodu, buďte hrdí na svoju krajinu. Ak chcete demokraciu, chráňte svoju suverenitu. A ak chcete mier, milujte svoj národ,” povedal Trump. Prítomným “múdrym lídrom” odporučil, aby dobro ich vlastnej krajiny bolo u nich vždy na prvom mieste.

“Svet nepatrí globalistom, patrí vlastencom,” povedal Trump a zdôraznil, že každá krajina má vlastné tradície a dedičstvo, ktoré sú osobité a jedinečné a treba ich chrániť. Podľa Trumpa globalizácia viedla politikov k tomu, že zabudli na národné záujmy.

Trump bol vo svojom prejave veľmi kritický k Číne. V súvislosti s tým, že sa síce stala členom Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ale neuskutočnila požadované reformy, Trump vyzval na zásadnú reformu WTO a dodal, že USA sa jej budú domáhať.

Zdôraznil tiež, že už viac nedovolí iným krajinám využívať výhody Ameriky a medzinárodného obchodného systému.

Pokiaľ ide o Čínu, Trump ďalej podľa agentúry AP naliehal, aby chránila spôsob života v Hongkongu, kde sa už dlhší čas odohrávajú prodemokratické demonštrácie.

“Svet očakáva, že čínska vláda bude dodržiavať svoju záväznú zmluvu … (a) v Hongkongu bude chrániť slobody, právny systém a demokratický spôsoby života.”

Trump sa vyjadril aj k problematike odchodu Británie z EÚ, pričom uviedol, že USA sú pripravené uzavrieť  ekonomickú dohodu nielen s Britániou, ale aj Japonskom a ďalšími štátmi.

V prejave ďalej kritizoval režim v Iráne, ktorému pohrozil sprísnením existujúcich sankcií, ak Teherán nezmení svoju politiku. “Kým Irán nezmení svoje správanie, sankcie nebudú zrušené, len sprísňované,” upozornil Trump.

Pripomenul, že USA i Izrael sú pravidelným terčom slovných útokov iránskych politikov i účastníkov protiamerických demonštrácií. USA podľa Trumpa nikdy nebudú tolerovať antisemitizmus a útoky na Izrael. Ocenil, že na celom Blízkom východe badať snahy bojovať proti extrémizmu. Za dôležitú označil normalizáciu vzťahov medzi Izraelom a jeho susedmi.

Trump vo svojom prejave dôrazne obhajoval svoju tvrdú imigračnú politiku a odkázal ostatným krajinám, že majú právo nasledovať jeho príklad.

V prejave k delegátom Valného zhromaždenia USA Trump povedal, že zvrchovanosť a bezpečnosť všetkých štátov je ohrozená nekontrolovanou migráciou a voľnými hraničnými kontrolami. Varoval ostatných svetových vodcov pred radikálnymi aktivistami, ktorí propagujú otvorené hranice.