Politika Top Zahraničné

Trump už hovorí o nástupkyni Ginsburgovej na Najvyššom súde. Skloňuje dve mená

Trump už má vybraté dve možné nástupníčky za Ginsburgovú. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Spojené štáty americké iba pred pár dňami zasiahla správa o smrti sudkyne Najvyššieho súdu Ruth Bader Ginsburgovej. Americký prezident Donald Trump (74) však už hovorí o jej možných nástupkyniach. Voľné miesto pravdepodobne vyplní opäť žena.

 

Trump v sobotu v tejto súvislosti spomenul dve federálne sudkyne Amy Coney Barrettovú a Barbaru Lagoaovú. Obe sú podľa neho „veľmi rešpektované“.

Pripomeňme si, že ľavicová liberálna právnička Ginsburgová zomrela v piatok vo veku 87 rokov na komplikácie spôsobené rakovinou. Najvyšší súd, ktorý často rozhoduje tesnou väčšinou v ideologických líniách, má deväť kresiel. Z nich sa teraz traja jasne radia k liberálnemu táboru. Ruth Bader Ginsburgová bol najvýznamnejším predstaviteľom liberálneho krídla.

 

Ruth Bader Ginburgová. Zdroj: TASR / AP

Šéf Bieleho domu svoju voľbu pre možných nástupcov pravdepodobne oficiálne ohlási na budúci týždeň. Každé vymenovanie musí schváliť senát.

Trumpovi republikáni tam majú štíhlu väčšinu. Personálne rozhodnutie sa uskutoční na pozadí novembrových prezidentských volieb a malo by sformovať súd na celé desaťročia.

Stručné portréty dvoch potenciálnych kandidátok

Amy Coneyová Barrettová

Amy Coneyová Barrettová. Zdroj: wikipedia

Amy Coneyová Barrettová (48) učila na právnickej škole Notre Dame v Indiane, predtým, ako ju v roku 2017 Donald Trump nominoval na miesto federálneho odvolacieho súdu v Chicagu. Senát potvrdil vymenovanie konzervatívnej katolíčky 55 hlasmi k 43.

Odporcovia prísnejšieho potratového zákona sa obávajú, že Barrettová ako ústavný sudca bude hlasovať za zrušenie rozsudku Roe v. Wade, čo je rozsudok Najvyššieho súdu z roku 1973, ktorým sa ustanovuje celonárodné právo na potrat. Je však nepravdepodobné, že sa tak stane.

Barbara Lagoaová

Barbara Lagoaová. Zdroj: wikipedia

Barbara Lagoa (52) v minulosti pôsobila na floridskom najvyššom súde. Trump ju v roku 2019 nominoval na federálny odvolací súd v Atlante. Jej vymenovanie potvrdil Senát 80 hlasmi k 15. Podporu jej tak dali aj osoby z opačného politického tábora, čo z nej robí menej kontroverznú kandidátku. Lagoaová je kubánskeho pôvodu a bola prvým hispánskym ústavným sudcom na Floride.

Trump chce mať v otázke nástupníčky Ginsburgovej jasno čo možno najskôr. „Táto povinnosť je pre nás bezodkladná,“ uviedol na sociálnej sieti Twitter.

Mohlo by vás zaujímať