Ekonomika Politika Top Zahraničná Zahraničné

Trump uvalí na Úniu vysoké clá. Dotknú sa aj Slovenska

Trump chce uvaliť na EÚ vysoké clá. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Po rozhodnutí Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ktorá označila dotácie pre európskeho výrobcu lietadiel Airbus za protiprávne, zverejnila americká vláda osemstranový zoznam produktov, na ktoré uvalí clá. Tarify, ktoré majú platiť od 18. októbra, sa budú týkať najmä krajín, ktoré sú za nepovolené subvencie Airbusu zodpovedné: Nemecko, Francúzsko, Španielsko. Clá sa dotknú aj iných štátov, napríklad aj Slovenska.

 

Na zozname sa nachádzajú výrobky ako parmezán, pecorino, ementál, ale aj mušle, káva, oblečenie, a dokonca aj nože, a kliešte. Niektoré represívne sadzby – ako napríklad na olivový olej a víno – sa vzťahujú len na dovoz z Francúzska, Španielska, Veľkej Británie a Nemecka. Ďalšia časť ciel sa týka aj ostatných štátov Európskej únie (EÚ). Pre európskych výrobcov sa stane podnikanie ťažším. Clá sa pritom vzťahujú na symbolicky alebo politicky dôležité produkty, aby vyvolali tlak pri rokovaniach.

Pri dovoze lietadiel bude nasadené clo vy výške 10 percent. Vyňaté sú, naopak, časti lietadiel, aby nezasiahli jednu z tovární Airbusu v Alabame.

Americký prezident Donald Trump rozhodnutie WTO privítal: “Je to veľké víťazstvo pre USA.” Trump pripísal rozhodnutie WTO na vrub svojmu prezidentovaniu, aj keď sa prípad datuje až do predošlého funkčného obdobia.

“WTO je k nám omnoho lepšia, odkedy som prezidentom,” vyhlásil. Trump je známy svojou agresívnou obchodnou politikou. Pred viac ako rokom inicioval obchodnú vojnu s Čínou.

WTO rozhodla, že štátne dotácie pre Airbus sú protiprávne. Zdroj: TASR/AP

Ako sa clá dotknú Slovenska

Glob.sk oslovil hlavnú analytičku xPartners Olíviu Laconovú, aby objasnila, aký dopad budú mať uvalené clá na slovenskú ekonomiku. Ako uviedla, faktom je, že USA sa stávajú z hľadiska slovenského exportu čoraz významnejším partnerom. Podľa údajov Štatistického úradu SR boli v roku 2018 v poradí 9. najväčším exportným trhom s medziročným nárastom 25 percent. 

“Napriek už zavedeným clám je ale saldo vzájomného obchodu medzi USA A SR už niekoľko rokov kladné a v minulom roku dokonca dosiahlo historickú hodnotu  1,898 miliardy eur,” vysvetlila.

Samozrejme, ďalšie clá, ktoré majú vstúpiť do platnosti už 18. októbra, môžu mať na doterajší rozvoj exportu do USA, a tým pádom aj na slovenskú ekonomiku ako takú, mierne negatívny dopad. “Ide hlavne o autá a súčiastky do nich, ale čím ďalej tým viac aj iný tovar, ako lieky, lekárske potreby, a dokonca sa môžu dotknúť aj lietadiel,” uviedla Olívia Lacenová.

Glob.sk sa položil otázku v súvislosti s hroziacimi americkými clami aj Ministerstvu hospodárstva SR. V zaslanej odpovedi sa píše: “Podľa predbežného návrhu by sa v prípade SR clá nemali vzťahovať na priemyselné produkty, ale iba na potravinárske. Ekonomický dopad ciel na SR by v takomto prípade nebol prakticky žiadny, keďže slovenský vývoz dotknutých potravinárskych produktov do USA historicky predstavuje zanedbateľné objemy (1 – 3 tisíc eur ročne).“

Clá sa budú týkať aj syrov. Zdroj: pixabay

Reakcia EÚ

Európska únia v stredu vyzvala amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby sa vzájomne škodlivým clám predchádzalo. Zároveň vo svojom vyhlásení uviedla, že ak USA skutočne pristúpia k výberu ciel, nebudú mať inú možnosť, ako reagovať rovnako. 

V tomto smere sa podľa analytičky očakáva, “že WTO rozhodne o tom, aké clá môže uvaliť EÚ na americký tovar v roku 2020”. Zavedenie ciel medzi USA a EÚ však môže predstavovať vážny problém pre globálnu ekonomiku, ktorú trápia obavy zo spomalenia. 

“Tok tovaru medzi nimi totiž dohromady predstavuje takmer tretinu svetovej obchodnej výmeny,” dodala Lacenová. Podľa údajov z Eurostatu v minulom roku Washington exportoval do EÚ tovary v objeme 267,3 miliardy eur a služby v hodnote 223,27 miliardy eur. Naopak, Brusel vyviezol za veľkú mláku tovar v objeme 406,4 miliárd eur a služby v hodnote 236,2 miliardy eur.

Olivový olej sa tiež nachádza na zozname. Zdroj: pixabay