Politika Zahraničné

Trump stupňuje vojnu slov s moslimskou kongresmankou, vraj nenávidí USA

Ilhan Omar. Zdroj: SITA/AP

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump aj v pondelok pokračuje vo zverejňovaní kritických stanovísk voči prvej moslimskej kongresmanke Ilhan Omar. Trump jej neprestáva venovať pozornosť aj napriek tomu, že ho vyzvala, aby so svojimi nenávistnými komentármi prestal, pretože vďaka nim dostáva stále viac vyhrážok zabitím.

V pondelok Trump na Twitter napísal, že stanoviská Ilhan Omar sú “antisemitské, protiizraelské, nešťastné a nenávistné voči USA”. Trump sa v pondelok pustil aj do predsedníčky Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosi, ktorá sa Omar zastala a Trumpa vyzvala, aby na ňu prestal útočiť. Prezident dokonca naznačil, že Omar šéfku snemovne “ovláda”.

Pelosi podľa Trumpa okrem iného “stratila akúkoľvek kontrolu nad Kongresom”, “nič nespravila”, a “predtým, ako bude opäť obhajovať jej líderku, poslankyňu Omar, by sa mala pozrieť na jej dávnejšie výroky”. O Ilhan Omar zas Trump napísal, že “je absolútne mimo kontroly, okrem kontroly, ktorú má nad Nancy!”

Obvinenie na Trumpovu adresu

Omar Trumpa cez víkend obvinila z toho, že podporuje krajne pravicových extrémistov a rasistov. “Musí s tým prestať. Ohrozuje to životy,” vyhlásila kongresmanka. Ako príklad uviedla seba a to, že po tom, ako na ňu Trump začal útočiť, zaznamenala rapídny nárast vyhrážok a nenávistných prejavov voči svojej osobe.

Trump cez víkend zverejnil video, ktoré má podľa neho dokumentovať, že Ilhan Omar nie je dostatočne citlivá pri otázke teroristických útokov na New York a Washington z 11. septembra 2001. Vo videu sa okrem iného nachádza vystrihnutá krátka časť z jej prejavu pred Radou americko-islamských vzťahov, v ktorej o útokoch z 11. septembra hovorí, že “nejakí ľudia niečo spravili”.

Vyvolala vlnu nevôle

Podľa agentúry The Associated Press (AP) sú však tieto slová vytrhnuté z kontextu tak, aby ukazovali údajnú necitlivosť političky voči obetiam útokov. V skutočnosti hovorila o tom, že po týchto útokoch sa začali viac porušovať ľudské práva moslimských obyvateľov USA.

Ilhan Omar vyvolala vlnu nevôle v časti americkej spoločnosti – a tiež prvé nenávistné tweety od Trumpa – keď pred niekoľkými týždňami vyhlásila, že organizácie podporujúce politiku Izraela majú príliš veľký vplyv na časť amerických kongresmanov a naznačila, že niektorí členovia Kongresu sú za to “platení”. Viacerí komentátori aj politici vrátane Trumpa ju vzápätí obvinili z antisemitizmu.