Politika Top Zahraničné

Trump šíri konšpirácie o kauze Epstein. Naznačujú, že na jeho smrti mal podiel Clinton

Jeffrey Epstein býval priateľom Donlada Trumpa aj Billa Clintona. Zdroj: TAR/AP

WASHINGTON – Americké ministerstvo spravodlivosti a FBI vyšetrujú samovraždu multimilionára Jeffreyho Epsteina, ktorý bol uväznený kvôli prípadu sexuálneho zneužívania neplnoletých dievčat. Minister spravodlivosti Bil Barr v pondelok vyjadril zdesenie nad smrťou 66-ročného muža vo väzenskej cele.

 

Ako zomrel miliardár a bývalý priateľ Donalda Trumpa a Billa Clintona, Jeffrey Epstein, obvinený z obchodovania s ľuďmi a sexuálneho zneužívania? 

Informácia o samovražde Jeffreyho Epsteina vo väzení na Manhattane je stále jednou z najdiskutovanejších tém v USA. Keď New York Times informoval, že obchodník nebol pod zvýšeným dohľadom z dôvodu podozrenia zo samovražedných úmyslov, okamžite sa začali na internete objavovať konšpiračné teórie. 

Jednu z nich zdieľal na Twitteri aj americký prezident Donald Trump. Konkrétne išlo o video komika Terrenca Williamsa. V dvojminútovom klipe obvinil nepriamo rodinu exprezidenta Billa Clintona z podielu na Epsteinovej smrti: “Ako sa to môže stať? Jeffrey Epstein mal informácie o Billovi Clintonovi – a teraz je mŕtvy,” hovorí sa v príspevku nad videom.

Hovorca Billa Clintona odpovedal: “Smiešne a samozrejme nepravdivé – a Donald Trump to vie. Spustil konečne článok 25?”

Doplnkový paragraf 25 v ústave USA umožňuje pohnať prezidenta z jeho kresla v prípade, keď nie schopný psychicky alebo fyzicky vykonávať svoju funkciu.

Lenže medzičasom sa chytili konšpiračných teórií aj ďalší republikáni a Trumpovi podporovatelia. Senátor Rich Scott naznačil, že v prípade môže byť zapletených viac osôb a vyzval personál väznice, aby poskytol odpovede. Takisto bývalý starosta New Yorku a terajší Trumpov právnik Rudy Giuliani položil viacero sugestívnych otázok, ktorými podporil konšpirácie o vražednom sprisahaní proti Epsteinovi. “Kto sa na to prizeral? Čo ukazujú záznamy kamery?”

Biely dom nereagoval

Biely dom nereagoval na otázky viacerých amerických médií týkajúcich sa Trumpovho tweetu. 

Medzitým sa ozvali liberálni Američania, ktorí tvrdia, že nie Clinton, ale samotný Trump má prsty v Epsteinovej bizarnej smrti. Virálnym sa stal hashtag #TrumpBodyCount (voľný preklad znie počet Trumpových mŕtvol). 

Novinár časopisu Newsweek Seth Abramson na Twitteri napísal: “Pochopte dôvod, prečo ruskí internetoví boti  šíria divoké obvinenia o Clintonovom spojení so samovraždou Epsteina. Kľúčové postavy v USA a v zahraničí vedia, že skutočným príbehom v tomto prípade je Trumpove spojenie s Epsteinom.”

Donald Trump v minulosti označil Jeffreyho Epsteina za výnimočného človeka. Zdroj: SITA/AP

Teórie sa budú v nasledujúcich dňoch pravdepodobne ďalej šíriť. Bill Clinton pozval počas svojho prezidentovania Epsteina do Bieleho domu, viackrát letel s jeho súkromným lietadlom na jeho privátny ostrov na Panenských ostrovoch. 

Trump bol tiež priateľom Epsteina. Zúčastňoval sa na jeho večierkoch na Manhattane a tiež ho pozval na svoje zimné sídlo Mar-e-Lago. Na konci júla sa Trump od Epsteina dištancoval. Tvrdil, že bol s ním už dlhšiu dobu v konflikte a nie je jeho fanúšikom. V roku 2002 ho však v rozhovore pre New York Magazine označil za úžasného človeka. V tom čase ešte politicky neaktívny realitný magnát povedal: “Dokonca sa o ňom hovorí, že má rád krásne ženy ako ja. A mnohé z nich patria k tým mladším.”

Vyšetrovanie FBI

FBI medzitým rozbehla vyšetrovanie. Okrem toho aj minister spravodlivosti William Bar takisto inicioval vnútorné vyšetrovanie na ministerstve. 

Dalo by sa očakávať nezávislé vyšetrovanie. Spochybňuje ho ale fakt, že samotný minister spravodlivosti nepriamo podporil teórie o sprisahaní. “Smrť pána Epsteina vyvoláva vážne otázky, na ktoré treba odpovedať.”

Barr v pondelok pred novinármi tiež priznal “veľké nezrovnalosti” pri dohľade nad Jeffreym Epsteinom. On a celé ministerstvo boli “zdesení” a “naozaj nahnevaní”, keď sa dozvedeli o zanedbaniach Metropolitan Correctional Center, povedal Barr. Tieto zlyhania sú “hlboko znepokojujúce” a vyžadujú “dôkladné vyšetrenie”.

Barr tiež uviedol, že aj napriek Epsteinovej smrti pokračuje vyšetrovanie jeho prípadu. Jeho komplici by sa nemali cítiť v bezpečí, varoval minister.  “Obete si zaslúžia spravodlivosť a dostanú ju,” zdôraznil Barr.

Medzitým sa v amerických médiách objavila informácia, že Epsteinova cela nebola pod dohľadom kamery. Denník New York Post dokonca informoval, že sa Epstein obesil na posteľnej plachte, ktorú uviazal na vrchnú časť poschodovej postele.

Konšpiračné teórie naznačujú, že za smrťou Epsteina môžu byť Clintonovci. Zdroj: SITA/AP

Pripomienky na “Clinton Body Count”

V súvislosti s kauzou Epsteina sa na internete objavili opätovne falošné obvinenia Billa Clintona a jeho manželky Hillary. Tie tvrdili, že bývalý prezident a exministerka zahraničia ututlali desiatky vrážd, ktoré vyzerali ako samovraždy.

Na internete sa v tejhto súvislosti objavili desaťtisíce tweetov s hashtagom #ClintonBodyCount, ktoré podporujú konšpiračné teórie spred niekoľkých rokov o sprisahaniach Clintonovcov.  

Konšpirácia “Clinton Body Count” má korene v zlomyselných listoch dnes už mŕtvej republikánskej právničky Lindy Thompsonovej z Indianapolisu namierených proti Clintonovi, ktorá bola proti smrteľnému obliehaniu Dávidiánskej komunity za vlády Clintona vo Waco v Texase  v roku 1993. To viedlo k 75 obetiam na životoch.

V roku 1993 uverejnila pod titulom “Clinton Body Count” niekoľko konšpiračných teórií týkajúcich sa obliehania Dávidiánov. Okrem iného zostavila bizarný zoznam s viac ako 24 osobami so spojením na Clintona, medzi nimi aj mnohých osobných strážcov, u ktorých spochybnila ich náhodnú smrť alebo smrť s vlastným zavinením. 

Thomsponová zomrela v roku 2009 na predávkovanie drogami.