Politika Zahraničné

Trump sa vyhráža, že zajatých bojovníkov prepustí na hraniciach Európy

Donald Trump - SITA/AP/Patrick Semansky

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump sa v piatok vyhrážal európskym krajinám, že na ich hraniciach vypustí bojovníkov teroristického hnutia Daeš, ktorí sú momentálne zadržiavaní v Sýrii. Podľa svojich slov je odhodlaný to urobiť za predpokladu, že si dané štáty sami neprevezmú svojich občanov, ktorí bojovali v radoch IS. Informovala o tom agentúra AFP.

“Porazil som kalifát Daeš,” zdôraznil Trump pred reportérmi v Oválnej pracovni Bieleho domu počas stretnutia s austrálskym premiérom Scottom Morrisonom. Šéf Bieleho domu v tejto súvislosti ďalej uviedol, že USA teraz majú “tisíce vojenských zajatcov – bojovníkov Daeš”, pričom “žiadajú krajiny, z ktorých pochádzajú, európske krajiny”, aby si ich prevzali.

“Tieto štáty to nateraz odmietajú urobiť. V určitom momente budem nútený im povedať: ‘Prepáčte, ale buď si ich zoberiete, alebo ich pustíme, aby prišli k vašim hraniciam’,” povedal Trump s poukazom na Nemecko a Francúzsko. Spojené štáty totiž podľa Trumpových slov nebudú “tisíce a tisíce zajatých ľudí držať na základni Guantanamo Bay ďalších 50 rokov a míňať na nich miliardy a miliardy dolárov”.

Urobili sme Európe ohromnú láskavosť

“Urobili sme Európe ohromnú láskavosť. Ak zajatcov Daeš nechcú späť, dáme im ich pravdepodobne na hranice a potom si ich budú musieť sami pochytať,” vyhlásil. Trump podľa AFP týmto vyhlásením zopakoval svoje dávnejšie vyhrážky. Tie súvisia s tým, že medzi tisícami zajatých bojovníkov Daeš, ktorí sú momentálne držaní v preplnených zajateckých táboroch v Sýrii, je aj množstvo občanov európskych krajín.