Politika Top Zahraničné

Trump sa nezaprel, poprel Erdoganovi k víťazstvu v referende

LONDÝN – Americký prezident Donald Trump zagratuloval svojmu tureckému náprotivkovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi k jeho víťazstvu v nedeľňajšom referende, ktoré mu rozširuje právomoci. Informovala o tom dnes spravodajská stanica BBC.

Trumpov telefonát kontrastuje s obavami európskych lídrov, že výsledok referenda – 51,4 percent v prospech týchto zmien – odhalil hlboký rozkol v tureckej spoločnosti. Hlavná turecká opozičná strana požaduje anulovanie výsledkov.

Kritika zo strany opozície

Vďaka týmto zmenám, ktoré budú zavedené pred prezidentskými a parlamentnými voľbami v novembri 2019, sa Turecko stane prezidentskou republikou podobnou USA či Francúzsku. Erdoganovi to umožní zostať pri moci do roku 2029.

Jeho tesné víťazstvo v referende bolo volebnou komisiou uznané za legitímne, a to napriek vyhláseniam opozície o nezrovnalostiach, ktoré mali hlasovanie údajne sprevádzať. Európska komisia vyzvala tureckú vládu, aby spustila transparentné vyšetrovanie” týchto obvinení.

Európska únia upozorňuje Turecko, aby „veľmi starostlivo zvážilo ďalšie kroky”. Turecko v pondelok predĺžilo mimoriadny stav o ďalšie tri mesiace. Opatrenie, ktoré Ankara zaviedla po neúspešnom pokuse o vojenský prevrat vlani v júli, malo vypršať o dva dni.

Foto: SITA