Politika Top Zahraničné

Trump sa bránil voči obvineniam. Nie som rasista, tvrdí

PALM BEACH – Americký prezident Donald Trump tvrdí, že nie je rasista. Vyjadril sa tak v nedeľu pred večerou s lídrom republikánskej väčšiny v Snemovni reprezentantov Kevinom McCarthym v jedom z floridských golfových klubov, len pár dní po tom, ako údajne použil pri odmietnutí kompromisného návrhu zákona o ochrane imigrantov vulgárne slová smerované na africké štáty.

„Nie som rasista. Som ten najmenej rasistický človek, s ktorým ste kedy robili rozhovor. To vám môžem povedať,” povedal Trump reportérom pýtajúcim sa ho na názor k postoju verejnosti, ktorá ho po kontroverznom vyjadrení obvinila z rasizmu.

Trump o špinavých dierach v Afrike

Trump sa vo štvrtok na rokovaní vo svojej Oválnej pracovni pýtal amerických kongresmanov, prečo by mali Spojené štáty prijímať ďalších imigrantov z Haiti a iných „špinavých dier” v Afrike.

Túto informáciu potvrdili americkým médiám nezávisle od seba tri rôzne osoby prítomné na rokovaní alebo oboznámené s ním, hoci samotný Trump ju v piatok poprel a vyhlásil, že túto formuláciu nepoužil.

Prezidentovo údajné vyjadrenie vyvolalo vlnu nevôle, pričom ho odsúdili aj viacerí zahraniční predstavitelia. Veľvyslanci 54 afrických krajín pri Organizácii Spojených národov ho napríklad vyzvali, aby svoje slová odvolal a ospravedlnil sa.

Foto: SITA / AP Photo / Evan Vucci