Politika Top Zahraničné

Trump presadzuje tvrdý kurz voči Iránu: Oznámil nové sankcie

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump sa rozhodol presadzovať tvrdý kurz voči Iránu a medzinárodnú dohodu s touto islamskou republikou odmieta znovu potvrdiť. Dôvodom je okrem iného opakované porušovanie dohody zo strany Teheránu a stupňovanie jeho agresívnej politiky od jej podpísania v roku 2015, tvrdí Trump. S Kongresom a spojencami chce teraz pracovať na odstránení jej nedostatkov.

Pokiaľ Kongres nepríde s novou legislatívou, pakt z éry exprezidenta Baracka Obamu skončí. Trumpov krok je očividne kompromis, ktorý mu umožňuje odsúdiť dohodu, avšak hneď ju nevypovedať. Americký prezident zároveň oznámil zavedenie nových sankcií týkajúcich sa nejadrových aktivít Iránu: jeho Revolučných gárd a raketového programu.

Trump mal americkému Kongresu do 15. októbra oznámiť, či podľa neho Irán dohodu dodržiava a opakovane ju tak potvrdiť. Americký prezident ťažko vyrokovanú dohodu opakovane spochybňuje. Dôležití členovia jeho vlády, ako napríklad minister obrany James Mattis, ju však obhajujú a iné štáty pred jej vypovedaním rovnako varujú.

Medzinárodní pozorovatelia tvrdia, že Irán pakt dodržuje. Dohodou so svetovými mocnosťami Teherán výmenou za stiahnutie tvrdých sankcií súhlasil s výrazným obmedzením svojho jadrového programu a prísnou medzinárodnou kontrolou.