Politika Zahraničné

Trump požiadal diplomatov, aby sprostredkovali dohodu medzi Ankarou a Kurdmi

Trump požiadal diplomatov, aby sprostredkovali dohodu medzi Ankarou a Kurdmi. Zdroj: SITA/AP

WASHINGTON – Prezident Spojených štátov Donald Trump požiadal vo štvrtok amerických diplomatov, aby pomohli sprostredkovať dohodu medzi Tureckom a sýrskymi Kurdmi po tom, ako voči nim Ankara v stredu začala vojenskú operáciu. S odvolaním sa na informácie od anonymného zdroja z prostredia americkej administratívy o tom píše agentúra AFP.

 

“Prezident nás poveril, aby sme zistili, či sa záujmy oboch strán konfliktu niekde prekrývajú a či by sme boli schopní sprostredkovať medzi nimi prímerie,” vyhlásil zdroj pre agentúru.

Americký prezident ešte pred tým na Twitteri napísal, že Washington má tri možnosti a to: “Poslať (na severovýchod Sýrie) tisíce jednotiek a zvíťaziť tam vojenskými prostriedkami, udrieť na Turecko finančne pomocou sankcií, alebo sprostredkovať dohodu medzi Tureckom a Kurdmi”. V rozhovore s novinármi neskôr šéf Bieleho domu zdôraznil, že dúfa v “poslednú možnosť”.

Turecká invázia na severe Sýrie sa začala v stredu po tom, ako Trump nariadil stiahnutie amerických síl z oblasti s tým, že nechce stáť v ceste tureckej ofenzíve.

Keďže sa v súvislosti s daným rozhodnutím stal terčom ostrej kritiky aj vo vlastnej strane, vyhlásil neskôr, že chce rozsah tureckej ofenzívy obmedziť hrozbou možného uvalenia ekonomických sankcií na Ankaru.

Napriek tomu Trump opakovane povedal, že Turecko, ktoré je spojencom USA v rámci NATO, chcelo na Kurdov už dlho zaútočiť, pričom Spojené štáty nie sú svojim niekdajším kurdským spojencom v boji proti extrémistickému hnutiu Islamský štát (IS) až tak zaviazané. “Nepomáhali nám počas druhej svetovej vojny. Nepomohli nám v Normandii,” povedal ešte v stredu.

Padol prvý turecký vojak

Turecko v piatok oznámilo, že v rámci jeho vojenskej operácie na severovýchode Sýrie zahynul pri zrážkach s kurdskými milíciami po intenzívnom ostreľovaní na oboch stranách prvý turecký vojak. Píše o tom agentúra AFP.

Počas “operácie v regióne” utrpeli zranenia ďalší traja vojaci, uviedlo vo vyhlásení turecké ministerstvo obrany bez uvedenia ďalších podrobností.

Turci v Sýrii zatiaľ neprekročili Trumpovu hranicu únosnosti

Turci počas útokov na jednotky sýrskych Kurdov zatiaľ neprekročili pomyselnú “krajnú medzu”, ktorú predtým spomenul prezident Spojených štátov Donald Trump. S odvolaním sa na vyhlásenia nemenovaného predstaviteľa americkej vlády o tom v piatok informovala agentúra AFP.

Šéf Bieleho domu vysielal podľa agentúry cez týždeň vo vzťahu k vojenskej operácii Ankary na severe Sýrie zmiešané signály. Najprv vyjadril porozumenie pre rozhodnutie Turecka napadnúť sýrskych Kurdov, ktorí boli spojencami Spojených štátov v boji proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS), ale neskôr Turecko varoval pred možnými sankciami, ak nebude operácia na severe Sýrie “humánna”.

Na otázku reportérov AFP, čo si majú predstaviť pod nejasne definovanou hranicou únosnosti, zdroj uviedol, že ide okrem iného najmä o “etnické čistky a masové ostreľovanie civilného obyvateľstva pomocou delostrelectva, letectva a iných prostriedkov”.

“Toto sú veci, na ktoré dávame pozor, ale nezaznamenali sme zatiaľ žiadne významnejšie príklady takéhoto postupu. Je však ešte pomerne skoro,” dodal zdroj.

Európske štáty vyzvali Turecko na ukončenie operácií v Sýrii

Päť európskych štátov na štvrtkovom mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) v New Yorku vyzvalo Turecko, aby ukončilo vojenské operácie na severovýchode Sýrie. Informovala o tom agentúra AFP.

“Sme hlboko znepokojení vojenskými operáciami Turecka na severovýchode Sýrie. Vyzývame Turecko, aby svoje jednostranné vojenské akcie zastavilo,” uvádza sa v spoločnom vyhlásení Belgicka, Británie, Francúzska, Nemecka a Poľska.

Svoje znepokojenie z vojenského ťaženia Turecka v oblasti deklaroval aj generálny tajomník OSN António Guterres. “Chcem vyjadriť svoje hlboké znepokojenie z eskalácie konfliktu, ktorého svedkami sme na severe Sýrie,” uviedol na tlačovej konferencii v dánskej metropole Kodaň.

Invázia Turecka do severovýchodnej Sýrie, kde operujú Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily (SDF), dlhoročný spojenec Spojených štátov v boji proti teroristom zo skupiny Islamský štát, sa začala v stredu. Ankara ju spustila po tom, ako sa z tejto oblasti stiahli americkí vojaci.