Politika Spoločnosť Zahraničné

Trump ponúkol Číne pomoc v boji s novým vírusom

Donald Trump - Zdroj: SITA/AP/Evan Vucci

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump v pondelok oznámil, že Spojené štáty ponúkajú Číne pomoc v boji proti šíreniu smrteľného koronavírusu, ktorý sa z Číny rozšíril už do viacerých krajín a vyžiadal si už najmenej 81 obetí na životoch a viac ako 2700 osôb sa ním nakazilo. Informovala o tom agentúra AFP.

“V súvislosti s vírusom vedieme s Čínou intenzívnu komunikáciu,” napísal Trump na Twitteri. Trump uviedol, že v USA sa síce objavilo “veľmi málo prípadov” ľudí nakazených novým koronavírusom, avšak uistil, že americké úrady situáciu pozorne monitorujú. “Číne a prezidentovi Si Ťin-pchingovi sme ponúkli akúkoľvek pomoc, ktorá je potrebná. Naši experti sú výnimoční,” napísal Trump.

Nový koronavírus podobný pôvodcovi ochorenia SARS dostal označenie 2019-nCoV. Doteraz neznámy vírus spôsobujúci zápal pľúc sa prenáša z človeka na človeka. Prvýkrát ho zaznamenali koncom roka 2019 v 11-miliónovom meste Wu-chan, ktoré Čína medzičasom – rovnako ako viacero ďalších oblastí – prakticky izolovala od okolitého sveta.