Politika Zahraničné

Trump oznámil, že čínsky prezident príde čoskoro do Bieleho domu.

Trump oznámil, že čínsky prezident príde čoskoro do Bieleho domu. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump vo štvrtok povedal, že už čoskoro bude hostiť čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej tak môže dôjsť k vytvoreniu priestoru na uzatvorenie dohody medzi týmito dvoma najväčšími ekonomikami sveta.

 

Podľa utorňajšieho vyjadrenia Bieleho domu minister financií USA Steven Mnuchin a splnomocnenec USA pre obchod Robert Lighthizer vycestujú do Pekingu na dodatočné rokovania o obchodnom spore, ktorý vyvrcholil do vzájomného zavedenia ciel medzi USA a Čínou. Vzápätí poletí čínsky vicepremiér Liou Che, ktorý vedie rokovania za Peking, na ďalšie vyjednávanie do Washingtonu so začiatkom 8. mája.

“Témami budúcotýždňových rozhovorov budú otázky obchodu vrátane duševného vlastníctva, núteného transferu technológií, necolných prekážok, poľnohospodárstva, služieb, nákupov a presadzovania práva,” uviedol Biely dom.

Peking a Washington sa usilujú o ukončenie obchodnej vojny, ktorá obe strany stála miliardy dolárov, poškodila dodávateľské reťazce a otriasla finančnými trhmi.

Trump podľa vlastných slov očakáva, že dohodu počas stretnutia s čínskym partnerom sfinalizujú.