Politika Zahraničné

Trump nariadil bývalému poradcovi, aby nevypovedal pred výborom Kongresu

Trump nariadil bývalému poradcovi, aby nevypovedal pred výborom Kongresu. Zdroj: SITA/AP

WASHINGTON – Biely dom nariadil v pondelok bývalému poprednému poradcovi prezidenta USA Donalda Trumpa, aby nevypovedal pred kongresovým výborom v súvislosti s vyšetrovaním Roberta Muellera. Informovala o tom spravodajská stanica BBC.

Demokratmi vedený justičný výbor Snemovne reprezentantov amerického Kongresu vydal nariadenie, ktorým na utorok nariadil vypočutie bývalého poradcu v Bielom dome a renomovaného právnika Donalda McGahna.

Ministerstvo spravodlivosti a Biely dom vydali v pondelok stanovisko s tvrdením, že McGahn nie je povinný vypovedať. Podľa odporúčania ministerstva spravodlivosti o svojej práci ako blízkeho spolupracovníka Trumpa svedčiť nemusí.

Obhajca bývalého poradcu povedal, že jeho klient bude “prezidentove pokyny rešpektovať”.

Správa osobitný vyšetrovateľa Robert Mueller, zverejnená po dvoch rokoch vyšetrovania v apríli v zredigovanej podobe, zhŕňa závery z preverovania údajných zásahov Ruska do amerických prezidentských volieb v roku 2016. Zameriava sa aj na možné napomáhanie zo strany kampane vtedajšieho republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa, ktorý bol zvolený za prezidenta, a na to, či sa Trump neskôr snažil mariť vyšetrovanie.