Politika Zahraničné

Trump na summite G20 pochválil dobré vzťahy s Putinom

Trump na summite G20 pochválil dobré vzťahy s Putinom. Zdroj: SITA/AP

OSAKA – Americký prezident Donald Trump v piatok pred schôdzkou s ruským partnerom Vladimirom Putinom na dvojdňovom summite skupiny G20 v japonskom meste Osaka povedal, že s ním má “veľmi, veľmi dobrý vzťah”.

 

“Je to pre mňa veľká česť byť s prezidentom Putinom,” cituje Trumpa agentúra AFP. “Máme veľmi, veľmi dobrý vzťah,” dodal prezident USA. Novinárom však odmietol poskytnúť bližšie informácie o obsahu rokovania.

Keď sa jeden z novinárov Trumpa spýtal, či Putinovi povie, aby sa Rusko nemiešalo do prezidentských volieb v USA v roku 2020, prezident odpovedal: “Samozrejme, že áno”. Potom sa obrátil k Putinovi a povedal: “Prosím, nezasahujte do volieb”. Putin reagoval podobne, píše agentúra AP.

Trump sa s ruským prezidentom naposledy stretol v júli 2018 v Helsinkách, pripomína AFP.

Špeciálny vyšetrovateľ Robert Mueller v marci ukončil 22 mesiacov trvajúce vyšetrovanie údajného zasahovania Ruska do prezidentských volieb v USA v roku 2016. Podľa záverov Muellerovej správy, ktoré zverejnilo americké ministerstvo spravodlivosti, sa volebný tím súčasného prezidenta Trumpa nedopustil spolčenia s Ruskom. V druhej skúmanej záležitosti — podozrení z marenia vyšetrovania prezidentom — však Mueller nedospel k jednoznačnému záveru.

Trump výsledky Muellerovho vyšetrovania podľa AFP označil za “úplné očistenie”, stále však čelí kritike od svojich protivníkov za pretrvávajúce nepriehľadné vzťahy s Putinom.

Putin a Trump sa zhodli na prospešnosti zlepšenia vzájomných vzťahov

Donald Trump a  Vladimir Putin sa v piatok zhodli, že zlepšenie vzájomných vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom je v ich spoločnom záujme, ako aj v záujme celého sveta. Informoval o tom na Twitteri Biely dom.

Na dvojstrannom stretnutí v rámci summitu G20 v japonskej Osake, ktoré podľa agentúry TASS trvalo asi 80 minút, rokovali obaja lídri okrem bilaterálnych vzťahov aj o situácii v Iráne, Sýrii, Venezuele a na Ukrajine.

Trump a Putin sa tiež dohodli na pokračovaní diskusií o súčasnom modeli systému kontroly zbrojenia. Americký prezident v tejto súvislosti zdôraznil, že na tejto diskusii by sa mala zúčastniť aj Čína.

Mayová: Ak chce Rusko normalizáciu vzťahov, musí sa zmeniť

Britská premiérka Theresa Mayová na piatkovom stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v rámci summitu G20 v japonskej Osake povedala, že k normalizácii bilaterálnych vzťahov medzi Britániou a Ruskom nemôže dôjsť, ak Moskva neprestane s nezodpovednými a destabilizujúcimi aktivitami, ktoré ohrozujú Spojené kráľovstvo a jeho spojencov. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

Mayová tiež ruskému prezidentovi odkázala, že “použitie smrtiacej nervovej látky v uliciach (britského mesta) Salisbury je súčasťou širšieho vzorca neprijateľného správania, pričom išlo o skutočne opovrhnutiahodný čin, ktorý viedol k úmrtiu britskej občianky Dawn Sturgessovej, uvádza sa vo vyhlásení úradu britskej premiérky.

Mayová jasne povedala, že Spojené kráľovstvo má nevyvrátiteľné dôkazy, že za týmto útokom stálo Rusko — tie sú založené na dôkladnom vyšetrovaní a spolupráci s našimi spojencami, uvádza sa vo vyhlásení. Dodala tiež, že takéto správanie sa nesmie nikdy opakovať, pričom Británia žiada, aby boli pred spravodlivosť postavené dve osoby, ktoré sú za vlaňajší pokus o otravu bývalého ruského dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije v Salisbury zodpovedné.

Britská premiérka tiež zdôraznila, že je aj naďalej otvorená vytvoreniu iného vzťahu s Ruskom, avšak aby sa tak mohlo stať, musí si ruská vláda zvoliť “inú cestu”.