Politika Zahraničné

Trump na stretnutí s Orbánom chválil Maďarov za ochranu kresťanov

Americký prezident Donald Trump (vpravo) a maďarský premiér Viktor Orbán počas stretnutia v Bielom dome 13. mája 2019 vo Washingtone. FOTO Zdroj:TASR/AP

WASHINGTON – Maďari robia výbornú prácu v prospech kresťanských spoločenstiev na celom svete, povedal v pondelok americký prezident Donald Trump v Bielom dome v úvode schôdzky s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Informoval o tom spravodajský server infostart.hu.

 

Orbán vo Washingtone absolvuje pracovnú návštevu. Naposledy navštívil Oválnu pracovňu na pozvanie Billa Clintona v roku 1998.

Prvé kolo rokovaní Trumpa s Orbánom medzi štyrmi očami trvalo namiesto plánovaných 15 vyše 20 minút.

Maďarský premiér pred novinármi podotkol, že popri posilnení strategickej spolupráce sú predmetom schôdzky aj globálne otázky. Naznačil, že s Trumpom majú podobné zmýšľanie v otázkach boja proti ilegálnej migrácii, a dodal, že jeho krajina pracuje na ochrane spoločenstiev kresťanov vo svete.

Trump pochválil Orbána aj za to, že vo svojej krajine udržal bezpečnosť. Avizoval, že budú ešte hovoriť o obchodných otázkach a dodal, že Maďarsko je hrdým členom NATO.