Zahraničné Politika

Trump Erdoganovi Gülenovo vydanie nesľúbil, tvrdí zdroj z Bieleho domu

Trump nesľúbil, že USA vydajú Erdoganovi Gülena. (TASR/AP)

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump na summite skupiny G20 neprisľúbil tureckému kolegovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi vydanie moslimského duchovného Fethullaha Gülena, ktorého Ankara obviňuje z organizovania neúspešného pokusu o vojenský prevrat z roku 2016. Uviedol to v pondelok nemenovaný zdroj z Bieleho domu, informovala agentúra Reuters.

“Počas stretnutia s prezidentom Erdoganom na summite G20 sa prezident (Trump) nezaviazal vydať Fethullaha Gülena,” uviedol zmienený zdroj, ktorého citoval Reuters.

Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu v nedeľu na konferencii v Dauhe povedal, že podľa Trumpa USA “pracujú na vydaní Gülena a ďalších ľudí”. Trump to podľa Čavušogla Erdoganovi povedal na summite G20 v Buenos Aires, kde sa obaja lídri stretli pred dvoma týždňami.

Turecko dlho žiada o vydanie Gülena, ktorý žije v dobrovoľnom exile v USA už takmer dve desaťročia, pripomína agentúra Reuters s tým, že duchovný účasť na pokuse o prevrat popiera.

Trump v novembri vyhlásil, že o vydaní tohto duchovného do Turecka neuvažuje.

Súd v Ankare odsúdil synovca Fethullaha Gülena za terorizmus

Za trestné činy súvisiace s terorizmom odsúdil v utorok súd v Ankare synovca Fethullaha Gülena, islamského duchovného obvineného Tureckom zo zorganizovania pokusu o prevrat z roku 2016. Informovala o tom agentúra DPA.

Selman Gülen dostal trest 7,5 roka väzenia za členstvo v teroristickej organizácii, uviedla štátna tlačová agentúra Anadolu. Prokurátor žiadal 7,5-15 rokov za mrežami.

Selman Gülen uviedol na súde, že so svojím strýkom sa stretol len raz v živote, a obvinenia odmietol. Naopak, obvinil súd, že ho odsúdil iba preto, lebo je Gülenovým príbuzným, a žiadal oslobodzujúci rozsudok.

Duchovný Gülen, niekdajší spojenec tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, žije v dobrovoľnom exile v Spojených štátoch, pripomenula tlačová agentúra DPA.

Ankara obvinila duchovného Gülena a jeho hnutie z pokusu o prevrat z 15. júla 2016, ktorý podnikla frakcia armády. Ankara pokladá Gülenovo hnutie za teroristickú organizáciu a za údajné napojenie na hnutie zatkla už tisíce ľudí.

Minister vnútra Hulusi Akar oznámil v pondelok v parlamente, že od 15. júla 2016 bolo zo služby prepustených 15.154 príslušníkov ozbrojených síl za ich napojenie na “FETO”, čo je narážka na Gülenovo hnutie. Podľa Anadolu z nich iba 326 sa do armády vrátilo.

Ministerstvo vnútra v novembri uviedlo, že za údajné napojenie na neúspešný puč zadržali takmer 218.000 ľudí.

Turecko už dlho požaduje vydanie duchovného Gülena, ktorý žije v americkom štáte Pensylvánia. Washington zatiaľ tvrdí, že Ankara nepredložila dostatočné dôkazy proti nemu. Gülen odmieta akúkoľvek úlohu v nevydarenom prevrate, ktorý si vyžiadal vyše 200 mŕtvych a 2000 zranených.