Zahraničné

Trump chce po útoku v synagóge vrátiť trest smrti: Musíme sa spojiť proti nenávisti

PITTSBURGH – Streľba v synagóge, ktorá otriasla v sobotu americkým mestom Pittsburgh, bola “tým najhorším antisemitským útokom”. Prezident Spojených štátov Donald Trump to vyhlásil na politickom zhromaždení v štáte Illinois, kde vystúpil v rámci kampane Republikánskej strany pred nadchádzajúcimi voľbami nových kongresmanov a guvernérov.

“Po tomto príšernom zabíjaní srdcia všetkých Američanov naplnil žiaľ,” citovala Trumpa tlačová agentúra AP. “Ak sú páchané zločiny ako tento… musíme vrátiť späť trest smrti,” dodal. Trump zároveň poznamenal, že Židia “znášali po celé stáročia strašné prenasledovanie” a antise“Ak sú páchané zločiny ako tento… musíme vrátiť späť trest smrti,mitizmu sa treba “vzoprieť, kdekoľvek ukáže svoju veľmi škaredú tvár”.

Streľba v pittsburskej Synagóge stromu života, kde sa práve konal pravidelný obrad, si vyžiadala 11 mŕtvych a šesť zranených vrátane štyroch policajtov. Motív konania útočníka, ktorého zadržala polícia, nie je zatiaľ jasný, ide však o používateľa internetovej stránky obľúbenej medzi pravicovými extrémistami.

Trump už predtým odsúdil tento útok ako “hanebný čin masovej vraždy” predstavujúci “čisté zlo”. V ďalších tvítoch o ňom písal aj ako o “útoku proti ľudskosti” a vyzýval Američanov na “zjednotenie v záujme porazenia nenávisti”.

Prezident po útoku avizoval, že navštívi Pittsburgh, zatiaľ však ohľadne tejto cesty neprezradil žiadne podrobnosti, informovala AP. Prisľúbil tiež “zmenu tónu” v predvolebnej kampani, v ktorej sa rozhodol pokračovať, keďže nechce, aby jeho život ovládali “zlí ľudia”.​

Amerika na pol žrde

Vlajky na federálnych budovách v celých Spojených štátoch nariadil prezident Donald Trump spustiť na pol žrde ako prejav úcty k obetiam útoku v Pittsburghu, kde v dôsledku streľby v synagóge 11 ľudí zahynulo a ďalších šesť utrpelo zranenia.

Príslušné vyhlásenie vydal Trump krátko po návrate do Washingtonu zo sobotňajšej cesty, v rámci ktorej vystúpil s prejavmi na území štátov Indiana a Illinois. Vlajky majú zostať spustené do stredy 31. októbra.