Politika Top Zahraničné

Trump adresoval Iránu ďalšie vyhrážky. Ak nezmenia svoje správanie, chce podniknúť vážne kroky

Zdroj: AP Photo / Carolyn Kaster

WASHINGTON- Americký prezident Donald Trump potvrdil, že stredajší iránsky raketový útok na americké základne v Iraku si nevyžiadal žiadne obete na životoch, a zároveň avizoval uvalenie nových sankcií, ak Teherán okamžite nezmení svoje správanie. Informovala o tom agentúra AP.

 

Americký ľud by mal byť podľa Trumpových slov “extrémne vďačný a rád”, že pri stredajšom raketovom útoku Iránu na americké základne v Iraku nebol zranený žiaden Američan.

Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome zdôraznil, že Irán teraz “pravdepodobne ustupuje”, pričom absenciu obetí pripísal systému včasného varovania, ktorý vraj “fungoval veľmi dobre”.

Šéf Bieleho domu zároveň islamskú republiku varoval, že spojené štáty na Teherán “okamžite” uvalia nové sankcie, “ak Irán okamžite nezmení svoje správanie”, pričom špecificky poukázal na iránsky jadrový program a jeho “podporu terorizmu”.

Americký prezident počas svojho príhovoru taktiež vyzval Severoatlantickú alianciu, aby sa viac angažovala na Blízkom východe. Zároveň však zdôraznil, že najlepšou prevenciou vojny je americká vojenská a ekonomická sila.

Trump sa však pri tejto príležitosti prihovoril aj priamo Teheránu, keď vyhlásil, že Spojené štáty chcú, aby mal Irán “skvelú budúcnosť”. USA sú podľa jeho slov pripravené na mier a ochotné sa priateliť s každým, kto si ho želá.

Irán v stredu vypálil viac ako 20 balistických rakiet na iracké základne, na ktorých sú umiestnení aj americkí vojaci. Išlo o pomstu za piatkový americký útok v Bagdade, pri ktorom prišiel o život okrem iných aj iránsky generál Kásem Solejmání.

Pomstu za atentát na Solejmáního v stredu avizoval aj veliteľ proiránskych irackých Jednotiek ľudovej mobilizácie (PMU) Kaís Cházalí.

Podľa vyjadrenia hovorcu irackého premiéra v súvislosti so stredajším útokom na základne nie sú k dispozícii správy o prípadných stratách v radoch irackých síl alebo medzinárodnej vojenskej koalície pôsobiacej v Iraku. Túto informáciu potvrdil počas tlačovej konferencie aj americký prezident.