Politika Top Zahraničné

Trump a Solejmání boli úhlavnými nepriateľmi. Pozrite sa, ako proti sebe bojovali na sociálnych sieťach

Trump mal s Solejmáním osobné spory. Zdroj: TASR/ AP

TEHERÁN/WASHINGTON – Iránsky generál Kásem Solejmání bol až do piatkového zabitia pre mnohých neznámym človekom, i keď mal rozhodujúci vplyv na udalosti na Blízkom východe. To však neplatilo v USA, kde sa o ňom a jeho aktivitách, naopak, veľmi veľa vedelo. 

 

Americký prezident Donald Trump mal už dlhú dobu pred smrteľným raketovým útokom s iránskym generálom osobný spor. Účty si medzi sebou vybavovali prostredníctvom sociálnych sietí Twitter a Instagram.

Solejmání a explodujúci Biely dom

Osobné spory dua začali podľa Washington Post po tom, ako iránsky prezident Hasan Rúhaní pohrazil USA v júli 2018 slovami: “Amerika by mala vedieť, že mier s Iránom je matkou všetkých mierov, ale vojna s Iránom je matkou všetkých vojen.” Len dva mesiace predtým Trump vypovedal jadrovú dohodu s Iránom uzavrenú v roku 2015.

Trump Rúháního hrozbu nenechal bez odozvy: “Nikdy neohrozte Spojené štáty, lebo pocítite konzekvencie, aké ste v histórii vašej krajiny ešte nikdy nepocítili,” hrozil Trump na Twitteri. Rúhání už na to nereagoval, ale k slovu sa prihlásil generál Solejmání. “Je pod dôstojnosť nášho prezidenta, aby vám odpovedal,” oznámil Trumpovi. V auguste potom na Instagrame zverejnil obrázok, ktorý ho zobrazoval pred explodujúcim Bielym domom.

Trump reagoval v štýle seriálu Hra o tróny

V novembri šéf Bieleho domu reagoval v štýle obľúbeného seriálu “Hra o tróny” (Game of Thrones). Na snímke je sám Trump, ktorého dopĺňa výrok “Sankcie sa blížia”. Tie vychádzajú z pôvodného názvu prvej epizódy “Zima sa blíži”.

I keď americký prezident výrok neadresoval priamo Solejmánímu, on okamžite zareagoval. V zverejnenom príspevku bol výrok “Postavím sa proti tebe”.

Instagram zmazal Solejmáního účet

“Telegraph” informoval, že Instagram v apríli minulého roka zmazal Solejmáního účet, keď niekoľkokrát zosmiešňoval Trumpa. Iránsky generál bol považovaný za hviezdu Instagramu, mal až 70-tisíc sledovateľov. So zrušením účtu sa osobné spory medzi oboma mužmi navonok skončili.

Trumpovi sa ale očividne zapáčilo prezentovať sa ako filmová hviezda. Nedávno zverejnil na Twitteri obrázok, na ktorom sa ukázal ako filmová boxerská legenda Rocky Balboa.