Top Zahraničné

Trudeau na čele sprievodu gay pride. Kanadský premiér prepísal históriu

MONTREAL – Justin Trudeau sa stal prvým úradujúcim premiérom Kanady, ktorý sa zúčastnil na pochode hnutia LGTB. Trudeau totiž v nedeľu kráčal v čele sprievodu gay pride v Toronte, na ktorom sa zúčastnilo niekoľko desiatok tisíc ľudí, informoval v noci nadnes denník Huffington Post.

Trudeaua v torontských uliciach privítal búrlivý aplauz. Premiér mával ľuďom kanadskou vlajkou lemovanou dúhovými farbami zástavy hnutia LGBT. Mladý politik, ktorého popularita stále stúpa, sa počas pochodu fotografoval s ľuďmi a podával si ruku s okolostojacimi divákmi sprievodu.

Justin Trudeau na gay pride
Justin Trudeau na gay pride

Účastníci sprievodu si minútou ticha uctili obete nedávneho masakru v nočnom klube v americkom meste Orlando, pri ktorom zomrelo 49 osôb. Torontská polícia sprísnila bezpečnostné opatrenia – urobila tak však diskrétne, aby nenarušila atmosféru pochodu, pripomína denník.

Úrady bezprostredne nezverejnili oficiálne údaje o účasti, ale organizátori očakávali účasť až na milión ľudí. Okrem Trudeaua sa na nedeľňajšom sprievode gay pride zúčastnila aj ontarijská premiérka Kathleen Wynneová – prvá lesbická politička na čele kanadskej provincie vôbec -, ako aj torontský starosta John Tory.

Justin Trudeau pózuje
Justin Trudeau pózuje