Zahraničné Top

Trpí v ruskom väzení: Čo sa stane s ukrajinskou pilotkou?

MOSKVA – Intervencie a sťažnosti z celého sveta nepomohli. Ukrajinskú pilotku Nadeždu Savčenkovú uznal súd v ruskom Donecku v utorok vinnou zo smrti dvojice ruských novinárov a z protizákonného prekročenia hraníc Ruskej federácie a odsúdil ju na 22 rokov väzenia.

Savčenková mala podľa obžaloby ako členka provládneho pluku Ajdar 17. júna 2014 spustiť mínometnú paľbu na civilistov. Medzi nimi bola aj trojica ruských občanov, pričom počas útoku vyhasli životy dvoch novinárov – Igora Korneľuka a Antona Vološina.

Za organizátora vraždy súd označil veliteľa dobrovoľníckeho pluku Ajdar Serhija Meľnyčuka, ktorý “konal v súlade s vopred pripraveným plánom, riadil jeho uskutočnenie a zabezpečil Savčenkovej potrebné vybavenie”. Savčenkovej motívom konania mali podľa súdu byť nenávisť a nepriateľstvo

Nadežda Savčenko
Nadežda Savčenko

Ukrajinská strana však upozorňovala, že fakty jednoducho nesedia. Savčenkovej advokát Mark Fejgin trvá na tom, že k tejto tragédii došlo až po tom, čo ju zajali separatisti a odovzdali ruským úradom. Dokázať to majú údaje zo Savčenkovej telefónu, podľa ktorých mala byť v čase spáchania skutku už hodinu v zajatí.

Počas záverečnej obhajoby Fejgin spochybnil aj svedkov práporu LLR “Zarja”, ktorých cieľom údajne bolo zabiť Savčenkovú. Vyjadril sa aj k ruským novinárom: “Ale ako sa na miesto dostali? Mali akreditáciu? Nie! Mysleli si, že ju nepotrebujú. Keby sa akreditovali, vedeli by, že tam nemajú jazdiť, dostali by prinajmenšom informáciu o nutnosti prilieb a nepriestrelných viest.”

Na prepustenie pilotky vyzval minulý týždeň v stredu aj prezident Andrej Kiska. „Už viac ako 600 dní je poslankyňa ukrajinského parlamentu Naďa Savčenková zadržiavaná v ruskom väzení. Bola unesená z územia Ukrajiny a vystavená súdnemu procesu v rozpore s medzinárodným právom, zásadami ochrany ľudských práv a princípmi humanity. Jej zadržiavanie Ruskom je navyše v rozpore so záväzkami plynúcimi z Minských dohôd, ktorých cieľom je mierové riešenie konfliktu na východnej Ukrajine,” uviedla slovenská hlava štátu.

Protesty sa konali aj v Poľsku
Protesty sa konali aj v Poľsku

Savčenková momentálne prijíma len vodu a dojčenské mlieko a postupné ukončovanie suchej hladovky sprevádzajú závažné zdravotné problémy. Pilotka však ruských lekárov odmieta a ukrajinských k nej nepustil súd. Najnovšie odmietla aj lekárov z berlínskej kliniky Charité, pretože podľa Savčenkovej slov je v ruských väzniciach množstvo ukrajinských väzňov, ktorí by opateru špičkových lekárov potrebovali viac.

Ukrajinská pilotka je doma vnímaná ako hrdinka – v roku 2014 ju na volebnú kandidátku ako líderku zaradila Julija Tymošenková a Savčenková sa tak stala počas svojej neprítomnosti ukrajinskou poslankyňou. Za jej oslobodenie sa konali protesty vo viacerých európskych metropolách, nechýbala ani Bratislava. Kremeľ však kritiku z neférového procesu odmieta.

Otázkou zostáva, čo nakoniec s Naďou Savčenkovou bude. Špekuluje sa o tom, že by sa mohla stať artiklom v hypotetickej výmene medzi Ukrajinou a Ruskom. Čo sa s ňou stane je však vo hviezdach.

 

Zdroj: glob.sk, SITA, Foto: SITA