Spoločnosť Zahraničné

Trón japonského cisára vystavia pre verejnosť v Tokiu a Kjóte

Na snímke trón, ktorý bol v utorok 22. októbra 2019 použitý pri rituálnej intronizácii japonského cisára Naruhita, verejne vystavia v Tokiu a Kjóte. Zdroj: TASR/AP

TOKIO – Trón, ktorý bol v utorok použitý pri rituálnej intronizácii japonského cisára Naruhita, verejne vystavia v Tokiu a Kjóte, oznámil úrad cisárskeho dvora.

 

Takamikura, trón zhora prikrytý baldachýnom, je vysoký približne 6,5 metra a má hmotnosť zhruba osem ton. Samotný trón sa nachádza na čiernom lakovanom pódiu a nad ním sa týči baldachýn osemuholníkového pôdorysu, ozdobený zlatými plastikami fénixov.

Súčasný trón je používaný od roku 1915, keď sa uskutočnila intronizácia cisára Jošihita (1879-1926), posmrtne známeho ako Taišó, informovala tlačová agentúra Kjódó.

Trón vlani v septembri previezli z Cisárskeho paláca v Kjóte do Tokia spolu s trónom Mičodai pre cisárovnú Masako.

Trón Takamikura vystavia pre verejnosť v Národnom múzeu v Tokiu 22.-25. decembra a 2.-19. januára 2020, zatiaľ čo v Cisárskom paláci v Kjóte si ho ľudia budú môcť pozrieť 1.-22. marca 2020.

Naruhito (59) sa ujal vlády 1. mája po tom, ako dva dni predtým plánovane abdikoval jeho otec, bývalý cisár Akihito. Išlo o prvý prípad abdikácie japonského monarchu za uplynulých 200 rokov.