Domáce Kauzy Top

Trnka odmieta pravosť nahrávky. Svoje pôsobenie na prokuratúre zváži

Zdroj: Archív

BRATISLAVA – (Redakcia/TASR) Dobroslav Trnka má za sebou ťažký deň. Denník N včera zverejnil nahrávku, na ktorej sa s ním Marian Kočner rozpráva veľmi nevhodným spôsobom. Z nahrávky vyplýva, že Trnka mal spolu s ďalšími dvoma mužmi vydierať šéfa Penty Jaroslava Haščáka nahrávkou Gorily. Podľa Rady prokurátorov SR už Trnka nemôže zostať vo funkcii.  On sám komunikáciu popiera a tvrdí, že môže byť zmanipulovaná. 

 

Článok bol aktualizovaný o 19:47 o vyjadrenie prokurátora Trnku. 

Článok bol aktualizovaný o 15:41 o vyjadrenie Dobroslava Trnku. 

Článok bol aktualizovaný o 13:20 o stanovisko Bélu Bugára a Erika Tomáša. 

Článok bol aktualizovaný o 13:17 o návrh Veroniky Remišovej. 

Článok bol aktualizovaný o 11:30 o informácie o mimoriadnom výbore NR SR.

Článok bol aktualizovaný o 11:25 o reakcie koaličných poslancov a mimoparlamentnej strany PS/SPOLU. 

 

Rada, ktorá je prokurátorskou samosprávou, v dnešnom vyhlásení vyjadrila nad vzťahom Trnku a Kočnera znepokojenie. “Rada prokurátorov je hlboko znepokojená a pobúrená medializovanými informáciami týkajúcimi sa vzťahu bývalého generálneho prokurátora Dobroslava T. s obvineným Marianom K. Rada prokurátorov považuje tieto informácie za natoľko závažné, že minimálne do ich vyšetrenia orgánmi činnými v trestnom konaní neumožňujú bývalému generálnemu prokurátorovi pokračovať vo výkone funkcie prokurátora,” píše sa vo vyhlásení, na ktoré upozornil Denník N.

Rada preto žiada Trnku, aby do vyšetrenia celej veci požiadal generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára o pozastavenie funkcie.

Ak sa Dobroslav Trnka rozhodne požiadať o prerušenie výkonu funkcie prokurátora, generálny prokurátor Jaromír Čižnár je pripravený bezodkladne rozhodnúť. Uvádza sa to v stanovisku generálneho prokurátora, ktorým reagoval na dnešné vyhlásenie Rady prokurátorov k zverejnenej nahrávke Trnku a obvineného Mariana Kočnera. “Vyjadrenie generálneho prokurátora SR Jaromíra Čižnára ohľadom zotrvania Dobroslava Trnku vo funkcii prokurátora potvrdzuje aj stanovisko Rady prokurátorov SR, z ktorého jednoznačne vyplýva, že vzhľadom na súčasný procesný stav vyšetrovania, zotrvanie Dobroslava Trnku vo funkcii prokurátora záleží výlučne od jeho rozhodnutia,” uviedla v tejto súvislosti hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

Trnka sa ešte nerozhodol

Samotný bývalý generálny prokurátor SR Dobroslav Trnka zváži dočasné prerušenie funkcie prokurátora. “K tomu, ako budem postupovať, sa vyjadrím v najbližších dňoch,” reagoval v utorok pre TASR na margo medializovanej nahrávky a výzvam na jeho osobu. Pre Telvíziu Markíza však uviedol, že komunikácia môže byť zmanipulovaná. “Bez problémov sa dá zmanipulovať niečo také,” uviedol. Odmieta tiež to, čo záznam naznačuje, teda napríklad to, že kšeftoval s nahrávkou. Tvrdí, že nikdy nič také nemal a už vôbec nie v trezore na pracovisku Generálnej prokuratúry. Dôrazne poprel, že by sa pokúšal vydierať šéfa Penty Jaroslava Haščáka. “To sa nikdy nestalo, oficiálne som ho videl raz v živote,“ uviedol pre televíziu.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Trnka po zverejnení komunikácie s obvineným a obžalovaným podnikateľom Marianom Kočnerom naďalej trvá na svojom stanovisku, že v kauze nahrávky bude stále nápomocný príslušným orgánom. Výzvy ústavných činiteľov či Rady prokurátorov, aby zvážil dočasné prerušenie funkcie prokurátora Generálnej prokuratúry SR, podľa svojich slov plne akceptuje. “Podľa mojich informácií nahrávku skúmajú experti. K jej autentickosti sa preto zatiaľ neviem vyjadriť,” uviedol v súvislosti s nahrávkou.

Kvôli kauze zasadne aj mimoriadny brannobezpečnostný výbor. Poslanci si už budúci týždeň budú na výbore hovoriť s policajným prezidentom Milanom Lučanským a ministerkou vnútra Denisou Sakovou.

Veronika Remišová si myslí, že by mala byť zvolaná mimoriadna schôdza NR SR. Podľa nej by sa mala situácia okamžite vyriešiť aj legislatívne.

Kritika zo všetkých strán

Trnku kritizujú aj politici naprieč politickým spektrom. “Odchod Trnku je však len nevyhnutné minimum. Musí vzniknúť aj mimoriadny vyšetrovací tím, ktorý bude vyšetrovať trestné činy spomínané v nahrávke medzi Kočnerom a Trnkom. Ďalšími krokmi by mala byť reforma prokuratúry a prijatie zásadných opatrení, ktoré oslabia vplyv finančných skupín na štát,” píše v stanovisku PS/SPOLU.

Médiá sa dnes v NR SR pýtajú poslancov, ako reagujú na kauzu. “Mal by prerušiť svoju činnosť a odísť z tohto miesta do vyšetrenia tohto prípadu, ktorý je veľmi medializovaný,” povedal pre Denník N poslanec Smeru Dušan Čaplovič. “Najmä na tak vážnom poste, ako je prokuratúra, by sa mal na tento čas vzdať sa funkcie,” povedal. Podobne už reagoval aj poslanec za SNS Dušan Tittel.

Predseda Mosta-Híd je tiež voči Trnkovi kritický. “Sú to veľmi závažné fakty. Na jeho mieste by som okamžite odstúpil. On musí chápať, že to nie je taľafatka,“ hovorí Béla Bugár.

Podľa Erika Tomáša sú obvinenia závažné a Trnka by si mal pozastaviť výkon funkcie. Podľa neho ak by Smer o týchto veciach vedel, nikdy by Trnku za generálneho prokurátora nenavrhol.

Väčšina iných strán na kauzu reagovala už včera. 

Gorila opäť ožíva

Polícia má nahrávku k dispozícií už rok. Doteraz však ani prokurátor a ani nikto iný nebol obvinený z korupcie či vydierania. Nahrávka by podľa médií mala dokazovať nielen existenciu Gorily, ale aj obchodovanie s ňou. Zo zverejneného totiž vyplýva, že Kočner nahrávku kúpil a následne za dvojnásobok predal Haščákovi.

Marian Kočner je za mrežami kvôli kauze zmenky. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Kauza Gorila otriasla slovenskou politickou scénou. Na verejnosť prenikla na konci roka 2011, znovu sa však otvorila až minulý rok. Počas vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka sa totiž objavili nahrávky, z ktorých mal vzniknúť prepis známy pod názvom Gorila. V trezore ich mal Marian Kočner. Ten mal mať nadštandardný vzťah aj so šéfom finančnej skupiny Penta Jaroslavom Haščákom.

Kauza  siaha do čias druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Na verejnosť sa dostala v decembri 2011, kedy unikol údajný prepis nahrávok Slovenskej informačnej služby z bytu na Vazovovej ulici v Bratislave. V byte sa mal stretávať šéf finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák s vysokopostavenými politikmi, s ktorými mal riešiť provízie a úplatky. Byt oficiálne patril podnikateľovi Zoltánovi Vargovi, ktorého sused bol príslušník SIS Peter Mravec.

Penta celú kauzu popiera

Ten si všimol, že do susedného bytu prichádzajú politické špičky a stretávajú sa s predstaviteľmi Penty. SIS následne požiadala súd o povolenia na odpočúvanie. V novembri 2005 tak byt napojili na odpočúvacie zariadenie a jeho výsledkom má byť práve spis Gorila.

Monitorovanie bytu trvalo 10 mesiacov. V čase, keď sa spis objavil na internete, bola pri moci vláda Ivety Radičovej. Minister vnútra Daniel Lipšic nechal zriadiť špeciálny vyšetrovací tím, ktorý mal potvrdiť dôveryhodnosť a pravosť dokumentu. Problémom však bola práve chýbajúca nahrávka, z ktorej mal prepis vzniknúť. Samotná Penta na čele s Haščákom celú kauzu Gorila popiera. Vyšetrovanie Gorily sa ťahá už roky. V prípade bolo začatých niekoľko trestných stíhaní.

Najnovšie môže polícia pracovať aj s nahrávkou Gorily, ktorú našli u Kočnera doma. USB kľúč bol položený na nočnom stolíku. Tím vyšetrujúci túto kauzu už s nahrávkou pracuje.