Domáce Regióny Trnava

Trnava si bude brať úver na výstavbu školského stravovacieho zariadenia. Dôvodom sú Ficove obedy zadarmo

Zdroj: TASR /– Milan Kapusta

TRNAVA – Postoj Trnavy je vzhľadom na jej problémy zabezpečovať stravu pre žiakov komplexný, pretože každá iná alternatíva pôsobí ako dočasné čiastkové riešenie. Reagovalo tak Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) na informáciu, že mesto Trnava si na zabezpečenie stravovania žiakov svojich škôl bude brať úver dva milióny alebo 2,5 milióna eur. O konkrétnej výške úveru budú rozhodovať poslanci mestského zastupiteľstva v utorok.

 

Radnica potrebu úveru zdôvodňuje povinnosťou zabezpečiť od 1. septembra stravovanie zadarmo pre všetkých žiakov základných škôl, čo terajší stav školských jedální neumožňuje. „Samospráva tak odstráni deficit, ktorý spôsoboval jej závislosť od iného školského zriaďovateľa. Spôsob, ktorý si vybrala, teda úver, je zrejme optimálne riešenie zo všetkých možných alternatív, nad ktorými samospráva ako zriaďovateľ škôl a školských zariadení uvažovala,” tvrdí ZMOS.

Z bankového úveru má byť financovaná výstavba novej školskej kuchyne a jedálne v Základnej škole na Ulici J. Bottu s kapacitou 850 stravníkov, ďalej rekonštrukcia kuchyne a jedálne na Atómovej ulici s kapacitou 500 stravníkov a v súvislosti s masívnou výstavbou v niektorých častiach mesta aj ďalšie rekonštrukcie materských a základných škôl.

Žiaci posledného ročníka materských škôl majú obedy zadarmo od 1. januára 2019, základné školy ich budú mať od 1. septembra 2019, teda od nového školského roka. Vyplýva to z novely zákona o dotáciách v pôsobnosti ministerstva práce, ktorú schválil parlament 4. decembra minulého roka. Niektoré mestá a obce už minulý rok avizovali, že budú mať problémy so zabezpečením stravovania pre všetky deti. V Trnave sa problémy prejavili už teraz v Základnej škole na Ulici J. Bottu.

V Trnave budú mať novú školskú kuchyňu a jedáleň. Dôvodom sú obedy zadarmo. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Kuchyňa a jedáleň boli v tejto najväčšej trnavskej základnej škole zrušené už dávno, namiesto nich vznikli triedy. Obedy pre žiakov zabezpečovala neďaleká Stredná športová škola, ktorá však zmluvu o stravovaní ku koncu januára vypovedala, obedy už poskytuje len prvým trom ročníkom základnej školy. Žiaci ďalších ročníkov chodia na obedy do iných škôl, čo vyvolalo petíciu rodičov proti tomuto riešeniu. Radnica teraz navrhuje zbúrať južný pavilón školy a postaviť tam nový objekt so školskou jedálňou s kapacitou 850 jedál. Predpokladané náklady na novostavbu sú vyčíslené na 1,2 milióna eur. Ak všetko dobre pôjde, kuchyňa a jedáleň by mohli byť v prevádzke od septembra budúceho roka.

Z úverových zdrojov má byť rekonštruovaná aj jedáleň Základnej školy s materskou školou na Atómovej ulici, kde momentálne obedy dovážajú z inej školy. V tomto prípade má mestský úrad k dispozícii aj projektovú dokumentáciu, ktorá predpokladá náklady na rekonštrukciu takmer 690-tisíc eur. Rekonštrukcia by sa mala začať hneď po úspešnom verejnom obstarávaní na dodávateľa stavby.